Charles Explorer logo
🇨🇿

Studenti, exulanti, intelektuálové II: Cizinci a místa setkávání v socialistickém Československu

Předmět na Filozofická fakulta |
AHSV10512

Sylabus

4. října Úvodní hodina, vymezení tématuMikuláš Pešta a Ondřej Vojtěchovský   11. října Jugoslávské stavební firmy a jejich dělníci v Československu, 1967-1989Ondřej Vojtěchovský (Ústav světových dějin, FF UK)   18. října  Namibijští Češi. Zapomenutý příběh jednoho sociálně-inženýrského programu s dětskými uprchlíky v socialistickém Československu Kateřina Mildnerová (Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci)   25. října Indonéští studenti v Československu 60. letMarta Edith Holečková (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR) 1. listopadu „Všude na španělské soudruhy dívali se jako na příživníky.“ Československo a španělský komunistický exilMaroš Timko (Středisko iberoamerikanistických studií, FF UK)online   8. listopaduSoviet citizens who “visited” Czechoslovakia: Red Army soldiers and touristsRachel Applebaum (Tufts University)online, v angličtině    15. listopadu Pracovní migrace z Vietnamu do Československa před rokem 1990Alena Alamgir (Georgia Institute of Technology)online   22. listopadu Vnitro-bloková pracovní mobilita.

Polští dělníci v ČeskoslovenskuOndřej Klípa (Fakulta sociálních věd UK)  29. listopadu Československá produkce zbraní. Omnipol jako místo setkáváníRosamund Johnston (Universität Wien) 6. prosince Československo pro hosty ze Západu.

Budování sítě mezinárodních hotelůPavla Savická (Ústav pro dějiny umění FF UK)   13. prosince  Terorista Carlos Šakal v Praze. Nelehká výzva pro StB  Daniela Richterová (King’s College London)online     20. prosince „Přátelé Československa“.

Studenti z Madagaskaru v Československu v osmdesátých a devadesátých letech Mikuláš Pešta (Ústav světových dějin, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy)   3. ledna Íránský exil v komunistickém ČeskoslovenskuPetr Zídek (Ústav pro studium totalitních režimů)

Anotace

Přednáškový cyklus navazuje na kurz z minulého roku, který se věnoval mezinárodní úloze Prahy v období socialismu. I v tomto roce bude kurz zaměřen na jednotlivé skupiny cizinců, tentokrát však nikoliv jen v hlavním městě, ale i v dalších regionech Československa. Přednášky budou zasazeny do širších kontextů, jako je mobilita v době studené války a propustnost Železné opony, pomoc národně osvobozeneckým hnutím, představy o rasové a kulturní hierarchii v socialistických zemích a podobně.

Kromě garantů kurzu vystoupí s přednáškami hostující odborníci (viz sylabus).