Charles Explorer logo
🇬🇧

PVP 2 „lant in ôsterrîch, und ouch Krein und Stîrlant, allez in der Bêheim hant.“ Selected Chapters from the History of Bohemia and Austria in the 13th and 14th Century.

Class at Faculty of Arts |
AHSV10935

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

V předmětu se studenti seznámí s vybranými aspekty koexistence, spojování i potýkání českých a rakouských zemí v průběhu 13. a na začátku 14. století (cca 1212–1365; od Zlaté Buly Sicilské po úmrtí Rudolfa IV. Habsburského). V jednotlivých přednáškách bude analyzováno svědectví především narativních pramenů k rozmanitým oblastem života v daném regionu ve vymezeném období. Cílem předmětu je začlenit vývoj v českém království do evropských souvislostí oproti často užívanému bohemocentrickému výkladu. Výklad bude opřen o svědectví vybraných pramenů, na základě jejich interpretace a doplňkového studia odborné literatury budeme společně docházet k poznání dějinných událostí v širším kontextu.

Témata jednotlivých hodin: 1. Úvodní hodina – seznámení s tématem, představení historiografie a pramenů 2. Václav I., babenberská dynastie a „stýkání a potýkání“ na česko-rakouské hranici 3. „Nû hôret, waz die Unger tuon“: uherské nebezpečí (bitva u Litavy, vymření babenberské dynastie, rakouské interregnum) 4. Vzestup Přemysla Otakara II. (volba rakouským vévodou, počátky vlády, vývoj v otakarovské říší do bitvy u Kressenbrunnu) 5. Otakarovská říše – příklady správy na základě diplomatických pramenů, kancelářské dokumenty, korespondence s papežem 6. Vzestup habsburské dynastie, její počátky 7. Konfrontace Rudolfa I. Habsburského a Přemysla Otakara II. – svědectví narativních pramenů, bitva na Moravském poli 8. Architektura a umění (stavební styly jednotlivých panovníků s důrazem na zakladatelskou činnost Přemysla Otakara II. a Rudolfa IV. Habsburského) 9. Václav II. a Albrecht Habsburský – mocní synové mocnějších otců, nebo mocnější synové mocných otců? 10. Přemyslovci, Babenberkové, Habsburkové, Lucemburkové – utváření rodových pověstí, reprezentace a tzv. druhého života středoevropských dynastií ve vrcholném a pozdním středověku 11. Jan Lucemburský a jeho politika v rakouských zemích 12. Karel IV. a Rudolf IV. – zakladatelská činnost, politická spolupráce vs. konfrontace 13. Závěrečná hodina – kolokvium, diskuze