1. Cíle přednášky, stav bádání a archivního výzkumu, literatura - revoluce, pád, zhroucení či předání moci? 2.
Společnost normalizovaná a společnost na útěku? K základním podobnostem a odlišnostem československé a východoněmecké společnosti v 70. a 80. letech 20. století. 3. Ekologické souvislosti- stav životního prostředí v ČSSR a NDR a jeho srovnání se Západem - chceme čistý vzduch, fenomén ekologických demonstrací 4.
Ekonomické souvislosti - „obrácený minimax“ 5. Politika- Gorbačovova přestavba či eroze? - „mrtvola pražského jara“ 6.
KSČ a SED - „karavana zatvrzelých“ na konci cesty, StB a Stasi a rok 1989 - „máme vše pod kontrolou“ 7. Sociální a morální souvislosti - přeměna podmíněné loajality v omezenou kritiku - „pečující diktarura“ a problémy sociální socialistické politiky? I. 8.
Sociální a morální souvislosti - přeměna podmíněné loajality v omezenou kritiku - „pečující diktarura“ a problémy sociální socialistické politiky? II. 9. Vzájemné provázání jednotlivých faktorů 10.
Opozice a pád režimu 11. Horký leden a turbulentní podzim 1989 - „jízdní řád revoluce“ 12.
Magický rok 1989 - karneval revoluce? 13. Shrnutí kursu a diskuse
Cílem specializační přednášky je přiblížit problematiku pádu režimu v Československu a východním Německu v roce 1989. V rámci přednášky bude kladen důraz na komparativní představení jednotlivých faktorů pádu – ekologické souvislosti, hospodářská situace a problémy centrálně plánované ekonomiky, sociální důsledky a specifika tzv. normalizace a v neposlední řadě i politické předpoklady zhroucení režimů KSČ, resp.
SED. Výklad nebude omezen pouze na rok 1989, ale značná pozornost bud věnována předdějinám tohoto významného mezníku „nejnovějších soudobých dějin“.
Smyslem přednášky je poukázat na specifické synergetické zřetězení jednotlivých příčin pádu komunistického režimu ve střední a východní Evropě.