V kurzu se seznámíme se zmíněnými společnými rysy i rozdíly stalinských diktatur v obou zemích, a to prostřednictvím kritické analýzy různých historiografických přístupů k tématu. Důraz bude kladen především na historiografické diskuze posledních dvou desetiletí.
S větší částí metodologických debat a přístupů se seznámíme na příkladech výzkumu konkrétních (zejména sociálně a kulturněhistorických) aspektů „stalinské“ éry v obou zemích.
Období Stalinovy vlády představuje důležitou fázi ve vývoji socialistických diktatur, charakteristickou excesivním násilím, inscenovanými politickými procesy, praxí státem organizovaného masového teroru, ale zřejmě i celospolečenského entuziazmu a víry v utopii lepší a spravedlivější společnosti než následující desetiletí vlády komunistických stran v obou zemích. V Sovětském Svazu tato éra trvala téměř třicet let, v Československu bývá stalinismem nazýváno relativně krátké „budovatelské“ období zdejšího státního socialismu, od roku 1948 do poloviny padesátých let.
V obou případech však stalinismus od základů proměnil sociální vztahy, fungování hospodářství i každodenní život miliónů lidí. Navzdory těmto společným rysům se jednotlivé „stalinismy“ zároveň výrazně lišily – nejen programově, ale i pokud jde o sociální strukturu jejich protagonistů a podporovatelů.