Charles Explorer logo
🇨🇿

SP Světla a stíny proměn českého a moravského (popř. československého)venkova v letech 1945 až 1970

Předmět na Filozofická fakulta |
AHSV20017

Sylabus

1.Definice venkova a stav venkova v roce 1945. 2.Zákony měnící podobu venkova v letech 1945 až 1946, jejich vznik a působení (restituce, odsun, dosidlování, řízení zemědělství a přídělové hospodářství). 3.Zákony o revizi I. pozemkové reformy (č. 142 a 143/1947 Sb.), jejich vznik a dopady. Politický a hospodářský vývoj roku 1947 a jejich vliv na venkovské prostředí a především zemědělství a lesnictví. 4.Venkov a změny let 1948 a 1949 - zákon č. 46/1948 a jeho dopady, ostatní zákony omezující soukromé podnikání a jejich dopady na hospodářský stav venkova - zavedení volného trhu k 1. lednu 1949 a jeho vliv na zemědělce a místní venkovské živnostníky a vznik komunálních podniků. 5.Venkov a první náběhy ke kolektivizaci zemědělství, stav elektrifikace čs. venkova na počátku 50. let., okolnosti vzniku státních traktorových stanic a jejich činnost. 6.Kolektivizace na vrcholu a její důsledky - stav hospodářství, a zvláště zemědělství na počátku roku 1953, měnová reforma a zastavení kolektivizace zemědělství. 7.Přestávka v kolektivizaci zemědělství v letech 1953-1955 a její rozmach a dokončení v letech 1956-1959. 8.Slučování družstev na počátku 60. let a tehdejší výkonnost a výkony čs. zemědělství.

Demografické a institucionální proměny čs. venkova v během let 1945 až 1960 jako projev dlouhodobějších vývojových trendů a zároveň jejich příčina. 9.Přeměna některých venkovských oblastí na oblasti primárně neurčené k zemědělské či lesnické ekonomické produkci (národní parky, chráněné krajinné oblasti a vojenské výcvikové prostory), zákonné podklady jejich zřizování a důsledky jejich existence v krátkodobé i dlouhodobější perspektivě. Venkov a velké industriální, infrastrukturní a dopravní stavby (přehrady, dálnice, velkolomy - Ústecko, Sokolovsko) 10.Vznik měst na místě venkovských oblastí a dopady jejich urbanizace a deagrarizace na venkov i města (Havířov, sídliště ve velkých městech Ostrava-Poruba, Praha-Krč, Zahradní město a Petřiny, plánování dalších sídlišť). 11.Čs. venkov ve druhé polovině 60. let - stav zemědělství, hospodářský a sociální význam venkova, rozkvět chatařství a chalupářství a jeho vliv na venkov, dopravní a zásobovací obslužnost venkova. 12.Venkov a reformy let 1967 a 1968, invaze spojeneckých vojsk a čsl. venkov. čs. venkov v roce 1970 - základ stabilizace a stability posrpnového režimu.

Anotace

Tématem kurzu budou proměny československého venkova, tedy venkovských oblastí Čech, Moravy, Slezska a

Slovenska, na něž bude nahlíženo z různých hledisek: Prostřednictvím určitých strukturálních znaků bude definován československý venkov a následně bude popsán jeho výchozí stav v roce 1945, v rámci čehož bude probrána změna národnostní skladby některých venkovských oblastí a pozornost se zaměří i na tehdejší úroveň agrární produkce venkova. Kurz pojedná o ekonomických a právních proměnách venkova ve 40., 50. a 60. letech, tj. pozemkových reformách, kolektivizaci zemědělství a potlačení soukromého podnikání, jejich příčinách, průběhu a následcích, a to hospodářských a sociálních. Budou probrány demografické a komunikační proměny venkova a správní reformy, jež jej zasáhly, a jejich důvody, působení a výsledky, včetně změn produkčních venkovských oblastí v oblasti městské, průmyslové nebo v oblasti primárně zemědělsky neproduktivní, resp. rekreační či militární. Studentům se též přiblíží a osvětlí kulturní (v nejširším slova smyslu) převraty a proměny

československého venkova, kterými venkov v daném období prošel, přičemž poukáže na jejich vzájemnou provázanost.