Stereotypizace, xenofobie a rasismus v české populární kultuře Kurs se zaměří na roli populární kultury v české společnosti ve vztahu k projevům stereotypizace, xenofobie a rasismu jak v médii šířené populární kultuře, tak v té podobě, v jaké se šíří mezi lidmi (městské legendy, internetové diskuze, sociální sítě, produkce subkultur ad.) a na analýzu vztahů mezi nimi. Náplní semináře bude jak četba a diskuse textů analyzujících fungování médií a populární kultury, tak analýza konkrétních příkladů zmíněných jevů v minulosti a současnosti v českém prostoru. Svorníkem bude jejich kontinuální působení v české společnosti/kultuře a sledování proměn jejich projevů a akceptace. Kurs je možno pojmout jako specializační přednášku nebo jako seminář. Část seminářů bude doplněna následným promítáním v K4 (účast dobrovolná). Organizátorem je Centrum pro studium populární kultury (CSPK) ve spolupráci s Ústavem hospodářských a sociálních dějin a Ústavem české literatury FF UK v Praze. Témata:
1. Úvod do studia populární kultury, recepce médií a jejich role v sociálním prostoru
2. Předsudky, rasismus a xenofobie - teorie a koncepty
3. České meziválečné utopie - ideální světy bez Němců, Židů a Slováků
4. České sympatie a averze k cizincům prizmatem populární kultury a subkultur posledních třiceti let
5. Muriel Blaive: Malý český člověk v Českých Velenicích
6. Petr Janeček: Městské legendy o menšinách, jejich šíření a proměny
7. Tištěná média a černá kronika
8. Český anticikanismus po roce 1989: od subkulturní deviace po radikální konsenzus ulice
9. Ondřej Slačálek: Nepřizpůsobiví, nepracující, násilní: Lidová produkce českého anticikanismu
10. Michal Pullmann a Martin Škabraha: Populární filmy
80. let jako obraz světa českého občana.
11. Moravané v normalizačním, přestavbovém a postsocialistickém filmu: mezi exotismem a autoexotismem
12. Česká islamofobie
21. století: transfer ideologie bez muslimů
Kurz se zaměří na roli populární kultury v české společnosti ve vztahu k projevům stereotypizace, xenofobie a rasismu jak v médii šířené populární kultuře, tak v té podobě, v jaké se šíří mezi lidmi (městské legendy, internetové diskuze, sociální sítě, produkce subkultur ad.) a na analýzu vztahů mezi nimi. Náplní semináře bude jak četba a diskuse textů analyzujících fungování médií a populární kultury, tak analýza konkrétních příkladů zmíněných jevů v minulosti a současnosti v českém prostoru.
Svorníkem bude jejich kontinuální působení v české společnosti/kultuře a sledování proměn jejich projevů a akceptace. Předpokládáme spoluúčast odborníků na jednotlivá témata.