Charles Explorer logo
🇨🇿

„Praha, tak vzhůru do panoptika“: Mobilní přednášky o Praze

Předmět na Filozofická fakulta |
AHSV20095

Sylabus

1) Úvodní hodina (v týdnu od 18.2. do 22.2.)2) Lidé periferie I (v týdnu od 25.2. do 1.3.) (Stanislav Holubec nebo Jan Lomíček) ‒ přednáška na téma nouzové kolonie a jejich sociální prostředí, bydlení a kultura dělnické Prahy v období 20. a 30. let spojená s exkurzí do lokalit bývalých nouzových kolonií Na Kotlasce a Na Slatinách.3) Lidé periferie II ‒ Praha bez domova (v týdnu od 4.3. do 8.3.) ‒ mobilní přednáška k současné problematice vyloučené části pražské společnosti ‒ lidí bez domova ‒ pořádaná po případné dohodě se sdružením Pragulic.4) Praha a fet (v týdnu od 11.3. do 15.3.) (Jan Kolář) ‒ přednáška o drogové scéně hlavního města, jejím vývoji od poválečných dob až do nedávné minulosti spojená s krátkou exkurzí po "památných" místech. 5) Subkultury I. ‒ Rock, big beat (v týdnu od 18.3 do 22.3.) (M. Husák) - přednáška na téma pražské (alternativní) klubové scény v období normalizace, která se stala pro fanoušky rockové hudby vzácnými ostrůvky svobodného a tvůrčího myšlení, nezávislého na oficiální, propagandisticky medializované kultuře.

Přednáška bude obohacena o vystoupení Miloše Čuříka, který se dramaturgicky a organizačně podílel na nejvýznamnějších bigbítových událostech 70. a 80. let (Pražské Jazzové dny, legendární koncert Nico na Opatově z roku 1985 aj.). Na těchto příkladech lze názorně ilustrovat význam a roli bigbítu pro početnou skupinu rocku chtivých fanoušků a jeho dějinný vývoj od začátku 70. let až po rok 1989. 6) Subkultury I. ‒ Rock, big beat (v týdnu od 25.3. do 29.3.) (M.

Husák) - exkurze nás zavede do břevnovského Muzea a archivu populární hudby Popmuseum, které nabízí ve vztahu k české a slovenské populární hudbě unikátní dobové věcné, zvukové, písemné, obrazové i audiovizuální archiválie a další dokumenty, vypovídající o její historii. Tento archiv vznikl z materiálů, nashromážděných v 2. polovině 90. let při práci na seriálu České televize "Bigbít", který pojednával o historii československé rockové hudby. 7) Subkultury II. - "Na strahovskym kopci chybí výčep piva" (v týdnu od 1.4. do 5.4.) (Ondřej Daniel, David Řeřicha) - přednáška spojená s představením soudobých směrů studia subkultur a konkrétním vývojem vybraných subkultur (punk, skinheads) v hlavním městě od přelomu osmdesátých a devadesátých let až do počátku tisíciletí provede účastníky po trase Malovanka ‒ Strahov ‒ Újezd.8) Subkultury III. ‒ "Pražský kurvy, to jsme my, to jsme my!" Fotbalová horečka v Praze (v týdnu od 8.4. do 12.4.) (Jan Lomíček, David Řeřicha) - mobilní přednáška.

Kromě mnoha jiných aspektů je Praha sídlem početné subkultury fotbalových fanoušků, která se projevuje nejen v průběhu soutěžních utkání, ale i soubojem pěti nejpočetnějších (a mnohých dalších) skupin při obsazování pražského veřejného prostoru. Exkurze povede skrze Vršovice, jednu z fotbalově nezvýznamějších částí Prahy. 9) Paralelní centrum (v týdnu od 15.4. do 19.4.) (Jan Lomíček) ‒ Baba ‒ Dejvice - Hanspaulka ‒ avantgarda / establishment / underground, mikrohistorie "města ve městě", přednáška se zaměří na (podle slov místních obyvatel) "pravé centrum Prahy", které vzniklo mimo jiné na základě komplexní urbanistické koncepce kolem dejvického Kulaťáku.

Prohlídka nabídne pohled na část Prahy, která prošla a prochází dynamickým rozvojem, včetně diskuze o společenských proměnách na území této lokality.10) Pražské městské legendy (v týdnu od 22.4. do 26.4.) (Petr Janeček) ‒ exkurze s přednáškou. Praha optikou kolektivní urbánní mytologie současnosti i dob nedávno minulých.

Od místa s největším výskytem staropražských strašidel (Vyšehrad) k nejnebezpečnějšímu místu Prahy fin de siècle (Ztracená varta), od mytických Vyšehradských jezdců 50. let k normalizační zlaté mládeži. Spojnicí budiž Nuselský most propojující příběhy o skutečných i domnělých životních koncích od konce 19. do počátku 21. století. 11) Pražské bahno ‒ (v týdnu od 29.4. do 3.5.) (Jan Lomíček) ‒ přednáška bude věnována problematice podezřelých míst hlavního města (hostince a pražské pajzly) jako společenskému a kulturnímu fenoménu pražské společnosti.13) "Na Slamníku tam je hej, tam hezký holky pivo roznášej".

Místa pražské festivity minulosti a současnosti (v týdnu od 6.5. do 10.5.) (Tomáš Kavka) ‒ mobilní přednáška pojedná o pražských festivitách spojených s Holešovicemi a Bubenčí. Účastníky seznámí s minulostí i současností holešovického výstaviště, konkrétně se zastavíme u několika slavností a výstavních akcí, které jsou s jeho dějinami - od počátků až po požár Průmyslového paláce v roce 2008 - spjaty (oslavy majáles, Matějská pouť, resp. zemská či filatelistická výstava PRAGA ad.). Poté se přesuneme Stromovkou do Bubenče k restauraci Slamník, kde se seznámíme s historií tamější stavovské pouti i jejím pohostinským reliktem.

V případě zájmu bude možno přednášku neformálně zakončit zkouškou kvality zmíněné restaurace. 14) Praha v pohybu ‒ pražská nádraží (v týdnu od 13.5. do 17.5.) (Jakub Machek) ‒ přednáška provede po "zvláštním a podezřelém mezisvětě" pražských nádraží, ať existujících či zaniklých. Prodiskutuje tento fenomén jak z hlediska historického vývoje, tak z hlediska společenského.

Anotace

Praha je vedle řady zdůrazňovaných superlativ místem, kde dochází ke kontaktu nejrůznějších společenských skupin, ať již na poli sociální stratifikace nebo na poli kulturním. Mnoho z těchto kontaktů představuje formu sociálního konfliktu. Přesto (nebo právě proto) je těmto oblastem věnována jen okrajová pozornost. Ačkoliv má přednáškový cyklus podtitul mobilní přednášky o Praze, nejedná se o obsahový pandán k tradičním turistickým exkurzím. Cyklus se snaží rozebrat problematiku fenoménu hlavního města z pohledu, který je v humanitních vědách často opomíjen.

První část přednáškového cyklu by měla být věnována problematice sociálního vyloučení, druhá pak pohledu na

Prahu z pozic studia populární kultury.