Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 3 - Soukromé podnikání v Československu 1945 až 1990

Předmět na Filozofická fakulta |
AHSV20142

Sylabus

1. Představy československých exilových reprezentací o omezování soukromého podnikání a plány z nich vycházející. Košický vládní program. Národní správy a konfiskace majetku Němců, Maďarů a zrádců a kolaborantů jako způsob omezování soukromého podnikání.

2. Prezidentské znárodňovací dekrety zestátněním z října 1945 - jejich vytváření a jejich výsledky a důsledky, vnitropolitické a zahraničněpolitické.

3. Soupeření o další znárodňování v letech 1947 až 1948 v průmyslu; zákon č. 142/1947 Sb. jako zvláštní způsob omezování soukromého podnikání, zákon č. 143/1947 Sb. jako zvláštní způsob znárodnění zestátněním ("zezeměním").

4. Předzvěst převratu v únoru 1948 a jeho bezprostřední následky v souvislosti se soukromým podnikáním: Podpora "malého" soukromého podnikání a potlačování "velkého" soukromého podnikání v obchodě, průmyslu, službách a zemědělství.

5. Postupně narůstající potlačování soukromého podnikání v průmyslu, obchodě, službách, dopravě a lidovém peněžnictví v letech 1949 až

1952.

6. Postupně narůstající potlačování soukromého podnikání v zemědělství v letech 1949 až 1952 (1. vlna kolektivizace).

7. Rok 1953 a soukromé podnikání ve službách, řemeslné výrobě, obchodě a zemědělství.

8. Zmírnění tlaku na potlačování soukromého podnikání v letech 1954 až 1956/1958 a jeho vnitropolitické a zahraničněpolitické příčiny.

9. Způsoby přežívání soukromého podnikání v

50. letech (oficiálně povoleného i nepoveleného a jeho projevy a pojímání).

10.Završení vytlačování soukromého podnikání z československého hospodářství a ústavní změny roku

1960.

11. První polovina

60. let a soukromé podnikání, ekonomická reforma druhé poloviny

60. let a soukromé podnikání (ideová východiska a diskuse, jejich projevy v každodennosti), oživení soukromého podnikání v zemědělství, službách a bytové výstavbě.

12.Počátek normalizace a postoj "obrozeného" vedení strany a státu í vůči soukromému podnikání (služby, architektura, umělci) - obecné omezování, mlčenlivé trpění některých druhů - příčiny postojů politických míst, oficiální prezentace veřejnosti, postoje obyvatelstva.

13.Soukromé podnikání v druhé polovině

70. let a první polovině let

80. a jeho projevy v hospodářském mechanismu a každodennosti (zahradníci, zahrádkáři a zemědělci; umělci, horolezci a jejich podnikatelská činnost). Soukromé podnikání ve druhé polovině

80. let - směny valut, "Švarc systém" a oficiální povolování soukromých podnikatelských aktivit.

Anotace

Československo patřilo mezi státy sovětského bloku k těm, v nichž byl v době, kdy do něj spadalo a náleželo, soukromému podnikání vymezován a vymezen právními normami nejmenší prostor. Přesto po celou dobu příslušnosti Československa k sovětskému bloku v něm soukromé podnikání legálně existovalo. V průběhu přednáškového cyklu bude představeno postupné potlačování soukromého podnikání v zemědělských a nezemědělských oborech a jeho ideologické zdroje. Bude analyzováno za jakých okolností a v jaké podobě dokázalo soukromé podnikání přežít a přežívat a bude ukázáno, jaké ideové zdroje a věcné důvody umožnily v různých jeho občasné oživení a jaké důvody vedly k jeho opětnému omezování.

Tématem kurzu bude postupně se měnící postavení soukromého podnikání a činnost soukromě podnikatelských subjektů v Československu v letech 1945 až 1989. Prostřednictvím určitých strukturálních znaků bude definováno soukromé podnikání v Československu a jeho různé podoby. Kurz tedy pojedná o ekonomických a právních proměnách soukromého podnikání ve 40., 50., 60., 70. a 80. letech 20. století. Nejprve bude popsán výchozí stav podmínek pro soukromé podnikání v roce 1945, posléze budou analyzovány různé vlny znárodňování, resp. zestátňování průmyslových, obchodních a zemědělských podniků, pozemkové reformy, kolektivizace zemědělství a až skoro naprosté potlačení soukromého podnikání. Následně budou představena občas nastavší období rozšíření možností soukromě podnikat a tehdejší stanovování podmínek a hranic pro soukromou podnikatelskou iniciativu. Ukázány budou příčiny, průběh a následky potlačování soukromého, a to hospodářské a sociální i domácí a zahraniční. Studentům se též přiblíží a osvětlí kulturní (v nejširším slova smyslu) převraty spojené s potlačením soukromého podnikáním a proměny nazírání na soukromé podnikání v Československu ve vytyčeném období, přičemž se při výkladu poukáže na jejich vzájemnou provázanost.