Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 3 - Festivita a/nebo každodennost? Ke kulturním dějinám moderní české politiky

Předmět na Filozofická fakulta |
AHSV20224

Sylabus

Cílem kurzu je historizovat otázku, v jakém vztahu je každodennost a festivita v tom, co vymezujeme jako sféru politiky (politics) či politického (das Politische)? Tento cíl budeme sledovat ve třech krocích. Za prvé je nutné osvětlit definice pojmů každodennosti a festivity a jejich vzájemného vztahu tak, jak byly diskutovány a aplikovány v historickém bádání. Za druhé bude cílem představit pojetí kulturních dějin politiky ve smyslu, jak je rozvíjeno v posledních deset letech především v německo-jazyčném prostoru (T. Mergel). A konečně za třetí můžeme přistoupit k prozkoumání těchto konceptuálních přístupů na konkrétních historických problémech. Zde se budeme pohybovat mezi českým, přip. československým kontextem a širší perspektivou evropských, ale i globálních dějin. Prvním problémem bude utváření národní kultury festivit (Festkultur) v českém prostoru dlouhého 19. století a jejího "přetékání" do československého krátkého 20. století. Dalším tématem bude bádání o volebních rituálech a způsobech, jak se k volebním aktům vztahovali v různých kontextech "obyčejní" lidé v průběhu 20. století. Tato oblast navazuje na zkoumání tzv. banálního nacionalismu (M. Billig), který zahrnuje každodenní rituály a praxe utvářející naše představy o národě. Tento přístup prozkoumáme na otázce po proměnách běžných českých pozdravů od 19. století podnes. Následně si budeme klást otázku po roli Vánoc při ustavování politického prostoru režimů 20. století, a to nejen v Československu, ale i v širší evropské perspektivě. Závěrem se dotkneme badatelského problému, který řeší vztah státu a každodenních praktik nelegální ekonomiky v druhé polovině 20. století.

Poslední seminář bude věnován obecné debatě nad stanovenou otázkou, jejímž cílem bude na půdorysu dvou protichůdných stanovisek prověřit argumenty pro a proti.

Kurz bude veden částečně přednáškovou formou, ve vybraných hodinách budou diskutovány předem nastudované texty buď ze sekundární literatury, nebo pramenného charakteru.

Podmínky pro získání atestace: aktivní účast na min. 3/4 hodin, esej v rozsahu 5-10 normostran.       

Rozvrh seminářů 1. Úvodní představení tématu a kurzu 2. Každodennost - Alltag - Everydaylife 3. Každodennost a/nebo svátek/slavnost 4. Performativita slavností 5. Kulturní dějiny politiky 2.0 6. Moderní kultura festivit mezi českým národem a československým státem 7. Volební rituály ve 20. století 8. Banální nacionalismus 9. Nazdar! … Čest práci! 10. Kulturně-politické dějiny Vánoc 11. Černý trh a každodennost 12. Obecná debata - Jednáme politicky každodenně nebo svátečně?

Anotace

Cílem kurzu je historizovat otázku, v jakém vztahu je každodennost a festivita v tom, co vymezujeme jako sféru politiky (politics) či politického (das Politische)? Tento cíl budeme sledovat ve třech krocích. Za prvé je nutné osvětlit definice pojmů každodennosti a festivity a jejich vzájemného vztahu, za druhé bude představen badatelský přístup označovaný jako kulturní dějiny politiky.

Za třetí budeme tyto východiska diskutovat na konkrétních historických tématech v českém i evropském kontextu: formování národní festivitní kultury, volební rituály, tzv. banální nacionalismus, každodenní pozdravy, politiky Vánoc, každodennost černého trhu.