Charles Explorer logo
🇬🇧

Preparatory Seminar I

Class at Faculty of Arts |
AHV110006

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Přibližné rozvržení výuky

(konkrétní hodinová dotace bude přizpůsobena aktuálním potřebám)   1-2

Jak vědecky pracovat s literaturou a textem?   3-4

Co ne/můžu najít v hudebním slovníku a encyklopedii?   5-12

Jak pracovat s HV studií a monografií a čemu ne/věřit?

Individuální referáty.   13

Co je stav bádání a jak psát proseminární práci?

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Přípravný seminář je prvním ze seminářů vědecké práce, který si studenti během studia zapisují. Ve druhém ročníku na něj přímo navazuje Seminář starší hudby a Seminář novější hudby, ve třetím ročníku si pak studenti volí jeden ze specializovaných bakalářských seminářů, který si zapisují v rámci skupiny PVP 1: Bakalářský seminář. Tyto semináře tvoří osu bakalářského studia a vedou k postupnému osvojování si pravidel vědecké práce. V jejich výuce se uplatňuje individuální přístup, který zároveň od studentů vyžaduje dlouhodobou soustředěnou práci.

Mezi předměty doporučenými pro první ročník se Přípravný seminář doplňuje s Prací s notovými prameny a Úvodem do hudební vědy. Všechny zde získané informace je proto třeba propojovat.

Hlavní náplní Přípravného semináře je práce s odbornou literaturou: jak v ní najít potřebné informace (ale správně interpretovat i mlčení literatury o něčem a negativní zjištění), jak ji kriticky číst (a nejen nepoučeně kritizovat), jak v ní hledat argumenty (a jejich smysl pak vystihnout argumenty vlastními), ale také třeba jak ji správně citovat (a nedopouštět se plagiátorství), jednoduše, jak s ní co nejužitečněji pracovat. Východiskem veškeré práce v semináři je tedy vždy odborný text.

Na začátku semestru probereme základní kritéria vědecké práce s literaturou a textem, problém vztahu mezi pramenem a literaturou, typologii odborné literatury, citační pravidla a normy atd. Následovat bude blok věnovaný vybraným hudebním slovníkům a encyklopediím a tomu, co všechno v nich ne/lze najít. V dalším bloku se zaměříme na rozsáhlejší formáty muzikologické literatury, delší studie v časopisech a sbornících a monografie, a budeme se je učit kriticky číst, referovat o nich a psát jejich kritická shrnutí. Na konci semestru se dostaneme k tomu, co to je stav bádání a jak se takový stav bádání sepisuje.