Charles Explorer logo
🇨🇿

Hudební kultura střední Evropy ve 14. a 15. století

Předmět na Filozofická fakulta |
AHV110131

Anotace

Hudba byla nedílnou součástí života středověké společnosti, představovala hlavní médium při slavení křesťanské liturgie a v rozmanitých podobách byla dostupná prakticky veškerému obyvatelstvu. Zásadním podnětem pro rozvoj hudebního života v Čechách i dalších oblastech střední Evropy bylo založení pražské univerzity, kterou následovala další vysoká učení (Vídeň, Krakov, Lipsko ad.). Součástí univerzitního curricula bylo studium hudební teorie, studenti i jejich učitelé se ovšem ve svém volném čase věnovali také tvorbě nových textů, melodií nebo vícehlasých aranžmá jednohlasých písní a vytváření rukopisných sbírek hudby pocházející z nejrůznějších částí Evropy. Ke kulturní výměně na tomto poli významně přispěly církevní koncily v Kostnici a v Basileji, které byly z hlediska hudební historie jakýmisi „hudebními festivaly“, kde se setkávali hudebníci z nejrůznějších zemí, navzájem se inspirovali a domů si odváželi skladby svých kolegů. Hudba byla nedílnou součástí dvorské reprezentace, v čemž nezaostávaly ani významné středoevropské dvory (např. dvůr císaře Friedricha III. nebo uherského a českého krále Matyáše Korvína), které zaměstnávaly tehdy nejvýše ceněné vlámské zpěváky jako tomu bylo jinde v západní a jižní Evropě. Ve městech se na hudebním životě zásadní měrou podílely latinské školy, ke konci 15. století se připojila též měšťanská literátská bratrstva.

Přednáška mapuje období od 2. poloviny 14. století do cca 1540 a prostřednictvím dílčích sond do vybraných tematických okruhů představuje hudbu jako nedílnou součást dobového života.

Tematické okruhy:

Střední Evropa v hudební historiografii

Hudba v životě univerzitních komunit

Hudba na církevních koncilech

Husitství a hudba

Hudba jako součást dvorské reprezentace

Hudba v klášterních komunitách

Hudba v městské kultuře

Vzhledem k nutnosti zajišťovat výuku distančně je přednáška po domluvě se studenty realizována v těchto tematických okruzích:

Střední Evropa v hudební historiografii

Hudební formy a žánry ve střední Evropě v pozdním středověku

Hudba na pražské univerzitě

Jistebnický kancionál a husitství

Petrus Wilhelmi de Grudencz a hudební kultura středoevropských univerzit

Hudební kultura dvora císaře Friedricha III.

Hudební kultura utrakvistických měst