Charles Explorer logo
🇨🇿

Hudba české renesance I

Předmět na Filozofická fakulta |
AHV110135

Sylabus

Úvodní lekce (chronologické, teritoriální a sémantické vymezení pojmu Česká renesance; přehled dosavadního stavu bádání, odborné literatury, kritických edic a dostupných nahrávek)

Pramenná základna hudební kultury české renesance duchovní hudba jednohlas rukopisy (antifonáře, graduály, kancionály, liturgické knihy) tisky (kancionály, liturgické knihy) vícehlas rukopisy (vokální hudba - graduály, kancionály; instrumentální hudba) tisky (vícehlasé sbírky domácí i zahraniční provenience) světská hudba jednohlas rukopisy (zejm. záznamy světské hudby v graduálech, kancionálech a nehudebních rukopisech) tisky (humanistické sbírky) vícehlas rukopisy (v našich podmínkách ojedinělé zápisy vokální a instrumentální hudby) tisky (příležitostné tisky, humanistické sbírky, vícehlasé sbírky zahraniční provenience)

Stratifikace dobového hudebního života sféra panovnického dvora a šlechty měšťanská sféra lidová sféra

Typy hudebních institucí církevní (katedrála a její hudební provoz; městské kostely, jejich hudebníci a hudební provoz; církevní řády a jejich hudební činnost; literátská bratrstva; náboženská bratrstva a jejich hudební činnost) světské (královský dvůr; šlechtický dvůr; městští hudebníci; školy; soukromá hudební sdružení; muzikáři, potulní hudebníci; notopisci/nototiskaři; nástrojaři ad.)

Hudba v dobové kultuře a společnosti veřejný prostor × soukromí všední dny × sváteční dny mimořádné události (korunovace, pohřby, triumfální vjezdy apod.)

Způsoby šíření hudby

Anotace

První díl dvousemestrální přednášky, vzniklé s podporou Fondu rozvoje vysokých škol (projekt č. 1420/2013/B5/b). Smyslem předmětu je uvést studenty do mnohovrstevnaté problematiky hudebního života, institucí, pramenů i samotné hudby v českých zemích v letech 1526-1620.

Předmět je vhodný zejména pro ty studenty, kteří chtějí pracovat v Semináři hudby 16. století a chystají se psát seminární, bakalářskou, či magisterskou diplomovou práci z tohoto okruhu. Zimní semestr je věnován rozsáhlému obecnému úvodu do problematiky, na nějž pak navazuje letní semestr věnovaný hlubšímu analytickému vhledu do hudebního materiálu.

V kurzu jsou vítáni i zájemci z řad studentů jiných oborů.