Úvod do oboru, seznámení se základní terminologií, metodologií a klíčovou oborovou produkcí doma i v zahraničí (badatelé, díla): 2 lekce
Dějiny písně v zemích Koruny české - středověk: 2 lekce
Dějiny písně v zemích Koruny české - raný novověk: 2 lekce
Dějiny písně v zemích Koruny české - 19. století: 1 lekce
Problematika písňového zápisu - hudební složka: 3 lekce
Problematika písňového zápisu - textová složka: 3 lekce
Nový dvousemestrální předmět "Hymnologická prolegomena" vzniklý s podporou FRVŠ je primárně určen studentům hudební vědy v bakalářském a magisterském stupni. Jeho cílem je naučit studenty pracovat synchronně s oběma základními složkami hudebního hymnologického zápisu, tj. s notami a texty, a to na konkrétních hymnologických památkách, které vznikly v českých zemích od středověku do 19. století. V průběhu kursu budou studenti seznámeni s teoretickými a metodologickými základy hymnologie jako vědecké disciplíny, dějinami hymnografie v českých zemích a nejvýznamnějšími bohemikálními hymnologickými památkami, to vše jako určitá prolegomena k ediční práci s konkrétními prameny, která bude obnášet: a) přečtení a porozumění hymnografickému zápisu (ať už rukopisnému, nebo tištěnému, v dobových notačních systémech, jazykově v češtině, výběrově v latině a němčině); b) zvládnutí základních edičních a textově kritických postupů (textem zde rozumíme i hudební text, tj. notaci); c) ukázkové zpřístupnění vybraného hymnografického segmentu (písně nebo její části) podle zaměření na příjemce edice (od zjednodušující čtenářské edice přes hybridní formy až po kritickou edici zohledňující nejpřísnější textově kritické postupy).
Zvláštní pozornost bude věnována tzv. digitálním (proto)edicím, tj. formám zpřístupňování hymnografických památek v digitální verzi na internetu a jejich kombinování s obrazovými daty (digitální faksimile) a audiozáznamy.