áíTémata přednášek:
1) Jazyková situace na americkém kontinentě - obecn ý úvod
2) Jazyk nahuatl - zkušenost z terénního výzkum
3) Jazyk a kultura
4) Historická perspektiva indiánských jazyků
5) Genetická a typologická klasifikace indiánských jazyků
6) Politicko-sociální situace ind. jazyků - jazyková politika, ideologie
7) Ekologie jazyků - problematika ohrožených a vymírajících jazyků, revitalizační aktivity
8) Literatura /písemnictví v indiánských jazycích
9) Konkrétní indiánské jazyky I.
10) Konkrétní indiánské jazyky II.
11) Jazyk, média a umění Referáty Jazykový relativismus - známá teorie o vlivu jazyka na myšlení a chápání světa Tlumočnice Malinche - klíčová osoba v kontaktu mezi šp. kolonizátory a aztéckými vládci První lingvisté na americkém kontinentě - španělští misionáři Genetická klasifikace jihoamerických jazyků (dle českého badatele Čestmíra Loukotky ) Jazykové zákony ve vybraných zemí LA Revitalizační aktivity na poli ohrožených a vymírajících jazyků. Příklady z LA Literatura v indiánských jazycích - nahuaská, májská, historická či současná (dle vlastního výběru) Presentace jednoho jazykového společenství z LA Atestace: Přednáška je vypsána pro studenty Iberoamerikanistiky jako specializační a je zakončena zápočtem. V případě dalších oborů jiný typ atestace je možný po domluvě s vyučujícím. Podmínky pro udělení atestace je pravidelná docházka a domácí příprava, tj. četba cizojazyčných textů. K udělení atestace musí student přednést krátký referát (10min) na zvolené téma a vypracovat písemnou práci na libovolné téma týkající se indiánských jazyků. K referátu student vypracuje handouty pro své kolegy. Formální požadavky: Kurz je veden formou přednášky, kterou budou doplňovat přednesené referáty a shrnutí doma přečtených textů. Domácí četba je k disposici na internetu /dl.cuni.cz/ a v deskách v knihovně Iberoamerikanistiky (přízemí v Hybernské).
Cílem kurzu je pochopit komplexní situaci indiánských jazyků s ohledem na jejich historické formování, koloniální a postkoloniální zkušenost. Kurz nabízí základní informace o bohaté jazykové situaci v Latinské Americe a zaměřuje se na současné indiánské jazyky. Bude věnována pozornost i obecným otázkám mnohojazyčné společnosti, jazykové politice, bilingválnímu vzdělávání a problematice globálního ubývání jazyků i literární produkci v nativních jazycích.
Kurz je otevřen zájemcům o latinoamerickou sociolingvistiku, menšinová studia a antropologickou lingvistiku a seznamuje s teoretickými poznatky na konkrétních jazykových situacích z Latinské Ameriky.