1) Úvod do problematiky, vymezení cílů přednášky
2) Kasta a kastovní systém, teoretický přehled hlavních teorií
3) Společensko-politický kontext v raném koloniálním období
4) Mobilizační snahy nízkých kast v západní Indii
5) Cenzy indické populace v období 1800-1941
6) Nebráhmanské hnutí v jižní Indii
7) Počátek rezervací a indická ústava
8) První komise OBC a vývoj rezervací na severu Indie
9) Mandalova komise
10) Vývoj od Mandalovy komise do současnosti a zhodnocení současné koaliční politiky OBC
11) Jádavové
12) Nádárové
13) Shrnutí
Cílem přednášky je seznámit posluchače s procesem emancipace nízkých kast v Indii. Soustředí se zejména na velkou část indické populace, která je v současnosti označována jako OBC (Other backward classes), tedy vlastně varna šúdrů, a je tak vhodným doplňkem přednášky o dalitském hnutí.
Přednáška si všímá především kontextu, ve kterém se příslušníci nízkých kast začali politicky mobilizovat a hlásit se o svůj podíl na ekonomicko-politické moci. Zamýšlí se nad tím, do jaké míry koloniální správa napomohla či ovlivnila tyto procesy uvnitř indické společnosti, ať už prostřednictvím cenzů či dalších aktivit. Jako hlavní osu politické mobilizace chápe kastovní příslušnost, zároveň však odmítá vykládat kastu coby „ryze“ koloniální produkt.
Proto je značná pozornost věnována fenoménu kasty a proměnám kastovního systému v moderním a současném období. Těžištěm přednášky je rané stádium politické mobilizace v Maháráštře a Tamilnádu, následuje popis politické mobilizace napříč indickým subkontinentem. Závěr přednášky tvoří popis dvou vybraných komunit, na jejichž příkladech jsou demonstrovány konkrétní emancipační strategie, jež si tyto komunity vyvinuly.