navrhovaná témata:
1. Indická prvotní moudrost u antických autorů a osvícenské hledání indického monoteismu
2. Středověké hledání říše kněze Jana a cesty ke „křesťanskému“ mongolskému chánu
3. Pohanské sekty Indů v Evropě raného novověku
4. Fakíři a jógini - světci, fanatikové nebo šarlatáni?
5. Buddhismus a čínská náboženství v Evropě raného novověku
6. Romantická filosofie
19. století - úloha východních náboženství v dějinách lidského ducha
7. Cestovatelé
19. století a vnější projevy východní zbožnosti (mongolský šamanismus, vlažní Číňané, fanatičtí hinduisté a Pársové-židé Východu)
8. Západní fascinace buddhismem a křesťanská polemika s ní
9. Theosofie jako náboženství sekulárního věku
10. Slované jako potomci védských Indů a národ světla (nábožensko-nacionalistický rozměr slovanského novopohanského védismu a jeho kořeny)
Anotace:
Historicky zaměřený kurz nabídne v několika exkurzech pohledy do dějin evropského vnímání východních náboženství, především hinduismu a buddhismu, přičemž těžiště kurzu bude spočívat ve starším období od starověku a středověku do 20. století. Cílem kurzu bude zprostředkovat především základní vhled do alternativních výkladů východního myšlení, od misionářských polemik přes okultní směry 19. století až po nacionalistický slovanský védismus. Kurz tedy nechce podat přehled vědeckého poznávání východních náboženství, ale soustředit se spíše na fenomén setkávání východního a západního myšlení a jeho historické podoby, které jsou v mnohém ohledu přítomny v našem vnímání východních tradic dodnes. Proto budou jednotlivá témata pojata tak, aby odpovídala vystižení určitého fenoménu západního myšlení v průběhu historického vývoje. Kurz tak netvoří celistvý výklad problematiky, ale nabízí spíše několik pohledů na nejdůležitější fenomény evropského vnímání východní religiozity.