Zimní semestr: 1.Úvodní hodina. (Organizační stránka semináře, historický kontext sociokulturní antropologie jako vědního oboru.) 2.Úvod do antropologické perspektivy 3.Základní sociologické charakteristiky Indie. 4.Stratifikace společnosti. 5.- 6. Kasta jako jednotka společenské organizace a předmět společenskovědního myšlení. 7.Koncept kultury. 8.Vizuální kultura. 9.Performativní aspekt kultury. 10.? 11. Lidová kultura, lidové umění, lidové náboženství a alternativy ke konceptu lidovosti. 12.? 13. Referáty účastníků semináře
Letní semestr: 1.? 2. Kultura ve věku globalizace. 3.? 4. Jazyk a společnost 5.? 6. Jednotlivec a rodina 7. Emoce a kultura 8.? 9. Aspekty politického systému 10. Prezentace výzkumu přednášejícího 11. Vystoupení externího pozvaného výzkumníka 12.? 13. Referáty účastníků kurzu
Seminář je zaměřen na společnou četbu a interpretaci kulturně/sociálně antropologických textů, a to jak teoretických tak zejména těch, které se týkají společností indického subkontinentu. Výběr textů v zimním semestru má účastníkům kurzu umožnit, aby si učinili představu o specifikách antropologického pohledu na společnost a o základních teoretických východiscích této disciplíny.
V letním semestru půjde částečně rovněž o texty odhalující či reflektující praxi antropologie, tedy terénního výzkumu (problematiku postavení výzkumníka v "cizí" kultuře, technické aspekty sběru dat atd.), různých postupů analýzy dat a psaní etnografie. I v letním semestru bude většina společně čtených textů věnována jihoasijským tématům.
Kurz je určen především studentům vyšších ročníků, kteří budou mít také při zápisu přednost, i když ani studentům ročníků prvních není uzavřen.