1.-2. Rozdělení britské Indie v r. 1947 a vznik dvou států - Indie a Pákistánu; teorie dvou národů a její kritika 3.-4.
Proces připojení knížecích států; Kašmír jako neuralgický bod vztahů obou mladých států 5. Indická ústava a rozbor jejích klíčových článků 6.-8.
Indické politické strany a stranický systém; volby v největší demokracii světa 9. Principy socialistické orientace v tzv.
Néhrúovské Indii 10.-11. Indie a svět - vývoj role Indie na mezinárodní politické scéně 12.
Indie a Pákistán 13. Indie a Čína 14.-16.
Období vlády Indiry Gándhíové - vítězství, ale i "temná noc" indické demokracie 17.-19. Indický komunalismus - teorie a chronologický vývoj (s důrazem na Ajódhju, Gudžarát a Urísu) 20.-21.
Ekonomické reformy v 90. letech a jejich společensko-politické důsledky 22.-24. Indie očima optimisty i pesimisty - výzvy, problémy a naděje současné Indie (ekologie, separatismus, genderová otázka, nereformované zemědělství, dynastická demokracie, útlak kmenového obyvatelstva, svoboda projevu, proklamovaná nenasycenost indického trhu, indické zahraniční komunity NRI ad.)
Seminář doplňuje přednáškový kurz věnující se politickému vývoji Indie po roce 1947. Studenti budou v jeho rámci systematicky sledovat aktuální politické dění v Indii, pokoušet se mu porozumět v kontextu historickém i společenském, seznámí se též s klíčovými texty určujícími jednotlivé milníky v novodobých politických dějinách, o nichž bude vedena řízená kritická diskuse. Škála těchto textů bude značně široká - dobové dokumenty, významné politické projevy, stranické programy, pasáže indické ústavy, reflexe politických událostí v krásné literatuře ad. Tematika jednotlivých hodin vždy, byť volně koresponduje s tématy probíranými na přednášce.
Hodnoceným výstupem semináře bude písemná práce (12-15 NS), jejíž téma si student po konzultaci zvolí nejpozději do začátku letního semestru.