1. Obecné otázky rešeršní činnosti 1.1 Základní pojmy, funkce, vývoj a význam rešeršní činnosti 1.2 Typy bibliografických rešerší v informačních systémech 1.3 Bibliografické rešeršní služby v rámci systému informačních služeb 1.4 Rešeršní systémy, jejich funkce a komponenty 1.5 Uživatelé rešeršních služeb, jejich informační potřeby a zájmy, rešeršní požadavky, rešeršní dotazy a rešeršní profily; adresné rozšiřování informací * 2.
Vyhledávání informací z bází dat bází dat (BDBD) 2.1 Vznik, vývoj, funkce a význam bází dat bází dat pro rešeršní činnost (rešeršní funkce) 2.2 Třídění a typologie bází dat a jiných informačních produktů v rámci jejich registračních systémů - vývoj a trendy v prostředí WWW 2.3 Základní typologie bází dat bází dat 2.4 Vyhledávání informací z BDBD (vybraní reprezentanti) 2.4.1 Celosvětová registrace BDBD "Gale Directory of Databases" 2.4.2 Databáze databází databázových center (DialIndex/TDC, STN Guide aj.) 2.4.3 Databáze databází vydavatelů databází na CD-ROM 2.4.4 Databáze katalogů databází a informačních produktů zprostředkovatelů a prodejců bází dat (Katalog EBSCO, Katalog AIP aj.)2.5 Vyhledávání databází dostupných v síti Internet 2.5.1 Základní chrakteristika systému "CompletePlanet" (Deep Web) 2.5.2 Typologie databází dostupných v prostoru Internet a WWW 2.5.3 Vyhledávání informací v systému "CompletePlanet" a jeho problematika 3. Vyhledávání informací z vybraných bibliografických databází 3.1 Vyhledávání informací z databází univerzálních bibliografických systémů 3.1.1 Vyhledávání z databází národních bibliografií a velkých souborných katalogů 3.1.2 Teoretické a metodické aspekty vyhledávacích systémů/rozhraní typu OPAC 3.1.2.1 Vývoj koncepcí (1. a 2. generace) OPAC a přehled systémů 3.1.2.2 Kritika stávajících systémů OPAC a nové trendy a perspektivy OPAC (3. generace) 3.1.2.3 Grafická uživatelská rozhraní (GUI) a webovská rozhraní ke katalogům 3.1.2.4 WebOPACy a trendy jejich rozvoj3.2 Vyhledávání informací z databází citačních indexů a Current Contents ISI (USA) 3.2.1 Vývoj způsobů vyhledávání v citačních indexech a jejich komparace 3.2.1.1 Vyhledávání v tradičních papírových výstupech SCI 3.2.1.2 Vyhledávání v databázích SCI na CD-ROM 3.2.1.3 Vyhledávání v databázi SCI na WWW - systém "Web of Knowledge - Web of Science" a jeho nová specifika a směry dalšího vývoje; úskalí rešeršního procesu v systému WOS3.2.2 Vyhledávání v databázi Current Contens (v systému CCC)3.3 Vyhledávání bibliografických z oboru Informační věda a oborů souvisejících 3.3.1 Databáze ISTA a LISTA (EBSCO) 3.3.2 Databáze LISA (CSA) 3.3.3 Databáze Library Literature and Information Science & Full Texts (H.W.
Wilson) 3.3.4 Databáze Knihovnická literatura (NK ČR) 3.3.5 Další zdroje informací včetně tradičních z oboru Informační věda a knihovnictví (ČR a SR) 3.3.6 Vyhledávání informací z báze dat VINITI - části "Informatika" 3.3.7 Vyhledávání informací z báze dat PASCAL (INIST) - části "Vědy o informacích" 3.3.8 INSPEC (IET) 3.3.9 Vyhledávání informací z databáze ERIC 3.3.10 Koncepce informační vědy / knihovní vědy v bibliografických databázích oboru (klasifikační schémata)* 4. Metodika a technologie tvorby komplexní bibliografické rešerše 4.1 Etapy a procesy tvorby komplexní bibliografické rešerše 4.2 Specifika excerpční základny pro vyhledávání informací 4.3 Strategie a technika vyhledávání a výběru informací pro výslednou rešerši 4.4 Pořádání výstupních informací a tvorba informačního aparátu 4.5 Normy pro úpravu rešerší a bibliografických soupisů (bývalé normy ČSN 01 0198 a ČSN 01 0191) 4.6 Normy pro tvorbu záznamu bibliografických odkazů a citací (ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2) * 5.
Referenční služby a Virtuální referenční služby 5.1 Historie referenčních služeb v knihovnách a informačních střediscích ČR (Bibliograficko-informačních služeb) 5.2 Tradiční (klasické) referenční služby; legislativní zabezpečení referenčních služeb v ČR 5.3 Virtuální referenční služby, jejich principy a kolaborace v síťovém prostředí a jejich trendy 5.4 Pořadavky na technické, techlologické a personální zabezpečení budování virtuálních referenčních služeb 5.5 Česká služba typu "Ptejte se knihovny", její vznik, rozvoj, problémy a trendy
General principles and functions of bibliographic information retrieval. Typology of databases and databases of databases.
Search systems and their interfaces. OPAC as interface, its history and development.
Documentation to information retrieval. Information retrieval and searching from selected bibliographic databases and resources, especially in social, economic disciplines and humanities.
Bibliographic databases in information science. Methodology of bibliographic products creation.
Bibliografphic references creation according to the standard ISO 690:2010. Citing of literature and information resources.