Charles Explorer logo
🇨🇿

Bibliografické a rešeršní služby

Předmět na Filozofická fakulta |
AIS100097

Sylabus

1. Obecné otázky rešeršní činnosti 1.1 Základní pojmy, funkce, vývoj a význam rešeršní činnosti 1.2 Typy bibliografických rešerší v informačních systémech 1.3 Bibliografické rešeršní služby v rámci systému informačních služeb 1.4 Rešeršní systémy, jejich funkce a komponenty 1.5 Uživatelé rešeršních služeb, jejich informační potřeby a zájmy, rešeršní požadavky, rešeršní dotazy a rešeršní profily; adresné rozšiřování informací * 2.

Vyhledávání informací z bází dat bází dat (BDBD) 2.1 Vznik, vývoj, funkce a význam bází dat bází dat pro rešeršní činnost (rešeršní funkce) 2.2 Třídění a typologie bází dat a jiných informačních produktů v rámci jejich registračních systémů - vývoj a trendy v prostředí WWW 2.3 Základní typologie bází dat bází dat 2.4 Vyhledávání informací z BDBD (vybraní reprezentanti) 2.4.1 Celosvětová registrace BDBD "Gale Directory of Databases" 2.4.2 Databáze databází databázových center (DialIndex/TDC, STN Guide aj.) 2.4.3 Databáze databází vydavatelů databází na CD-ROM 2.4.4 Databáze katalogů databází a informačních produktů zprostředkovatelů a prodejců bází dat (Katalog EBSCO, Katalog AIP aj.)2.5 Vyhledávání databází dostupných v síti Internet 2.5.1 Základní chrakteristika systému "CompletePlanet" (Deep Web) 2.5.2 Typologie databází dostupných v prostoru Internet a WWW 2.5.3 Vyhledávání informací v systému "CompletePlanet" a jeho problematika 3. Vyhledávání informací z vybraných bibliografických databází 3.1 Vyhledávání informací z databází univerzálních bibliografických systémů 3.1.1 Vyhledávání z databází národních bibliografií a velkých souborných katalogů 3.1.2 Teoretické a metodické aspekty vyhledávacích systémů/rozhraní typu OPAC 3.1.2.1 Vývoj koncepcí (1. a 2. generace) OPAC a přehled systémů 3.1.2.2 Kritika stávajících systémů OPAC a nové trendy a perspektivy OPAC (3. generace) 3.1.2.3 Grafická uživatelská rozhraní (GUI) a webovská rozhraní ke katalogům 3.1.2.4 WebOPACy a trendy jejich rozvoj3.2 Vyhledávání informací z databází citačních indexů a Current Contents ISI (USA) 3.2.1 Vývoj způsobů vyhledávání v citačních indexech a jejich komparace 3.2.1.1 Vyhledávání v tradičních papírových výstupech SCI 3.2.1.2 Vyhledávání v databázích SCI na CD-ROM 3.2.1.3 Vyhledávání v databázi SCI na WWW - systém "Web of Knowledge - Web of Science" a jeho nová specifika a směry dalšího vývoje; úskalí rešeršního procesu v systému WOS3.2.2 Vyhledávání v databázi Current Contens (v systému CCC)3.3 Vyhledávání bibliografických z oboru Informační věda a oborů souvisejících 3.3.1 Databáze ISTA a LISTA (EBSCO) 3.3.2 Databáze LISA (CSA) 3.3.3 Databáze Library Literature and Information Science & Full Texts (H.W.

Wilson) 3.3.4 Databáze Knihovnická literatura (NK ČR) 3.3.5 Další zdroje informací včetně tradičních z oboru Informační věda a knihovnictví (ČR a SR) 3.3.6 Vyhledávání informací z báze dat VINITI - části "Informatika" 3.3.7 Vyhledávání informací z báze dat PASCAL (INIST) - části "Vědy o informacích" 3.3.8 INSPEC (IET) 3.3.9 Vyhledávání informací z databáze ERIC 3.3.10 Koncepce informační vědy / knihovní vědy v bibliografických databázích oboru (klasifikační schémata)* 4. Metodika a technologie tvorby komplexní bibliografické rešerše 4.1 Etapy a procesy tvorby komplexní bibliografické rešerše 4.2 Specifika excerpční základny pro vyhledávání informací 4.3 Strategie a technika vyhledávání a výběru informací pro výslednou rešerši 4.4 Pořádání výstupních informací a tvorba informačního aparátu 4.5 Normy pro úpravu rešerší a bibliografických soupisů (bývalé normy ČSN 01 0198 a ČSN 01 0191) 4.6 Normy pro tvorbu záznamu bibliografických odkazů a citací (ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2) * 5.

Referenční služby a Virtuální referenční služby 5.1 Historie referenčních služeb v knihovnách a informačních střediscích ČR (Bibliograficko-informačních služeb) 5.2 Tradiční (klasické) referenční služby; legislativní zabezpečení referenčních služeb v ČR 5.3 Virtuální referenční služby, jejich principy a kolaborace v síťovém prostředí a jejich trendy 5.4 Pořadavky na technické, techlologické a personální zabezpečení budování virtuálních referenčních služeb 5.5 Česká služba typu "Ptejte se knihovny", její vznik, rozvoj, problémy a trendy

Anotace

Obecné pricipy a funkce vyhledávání informací z bibliografických bází dat. Typologie databází a databáze databází.

Vyhledávací systémy a jejich rozhraní. Rozhraní typu OPAC a jeho vývoj a rozvoj. Dokumentace k vyhledávání informací. Vyhledávání informací z vybraných bibliografických databází a zdrojů, zejména z oborů společenských, ekonomických a humantitních věd. Bibliografické databáze z oboru informační věda. Metodika tvorby bibliografické rešerše. Tvorba bibliografických referencí podle ISO 690:2010. Citování literatury a informačních zdrojů.