Cíl předmětu:
Cílem přednášky je seznámit posluchače s historií logiky, s jejím významem pro vědeckou práci a výuku. Pozornost je věnována výrokové logice a stručně základům predikátové logiky. Dále jsou probírány: chyby v argumentaci, definice, otázka a odpověď, logika v matematice a ve vědě, typy úsudků, neklasické logiky.
Cílem semináře je naučit studenty užívat logiku v praxi, tj. v jazyce základní formální logiky, tj. výroková a predikátová logika.
Osnova: 1. Výrokový počet
Výrokové proměnné, spojky - konjunkce, disjunkce, negace, implikace, ekvivalence, sémantika - pravdivostní ohodnocení, logické vyplývání, pravidla, syntax - axiomy, odvozovací pravidla, důkaz. Věta o úplnosti výrokového počtu 2. Predikátový počet, otázka pojmů
Aristotelovský subjekt - predikátové soudy, sylogismy, teorie tříd, monadický predikátový počet, kvatifikátory, řešení sylogismů - Eulerovy diagramy, Vennovy diagramy, formálně logické důkazy, obecný predikátový počet, sémantika - modely, seyntax - axiomy, odvozovací pravidla, důkazy, práce s kvantifikátory, nejznámější relace (ekvivalence, uspořádání, náležení), paradoxy 3. Neformální logika
Chyby v argumentaci, definice, otázka a odpověď, logika v matematice a ve vědě, typy úsudků, neklasické logiky
Cílem předmětu je seznámit posluchačky*ce se základy logiky. První část přednášky se věnuje klasické výrokové logice. Zde budou posluchačky*ci seznámeny*i s metodami prošetřování sémantických vlastností formulí a metodami formálního dokazování. Druhá část přednášky se bude věnovat klasické predikátové logice.
E-learningová podpora v Moodle - https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=15567.
Podmínky ukončení předmětu: test.