Cíl předmětu:
Cílem přednášky je seznámit posluchače s historií logiky, s jejím významem pro vědeckou práci a výuku. Pozornost je věnována výrokové logice a stručně základům predikátové logiky. Dále jsou probírány: chyby v argumentaci, definice, otázka a odpověď, logika v matematice a ve vědě, typy úsudků, neklasické logiky.
Cílem semináře je naučit studenty užívat logiku v praxi, tj. v jazyce základní formální logiky, tj. výroková a predikátová logika.
Osnova: 1. Výrokový počet
Výrokové proměnné, spojky - konjunkce, disjunkce, negace, implikace, ekvivalence, sémantika - pravdivostní ohodnocení, logické vyplývání, pravidla, syntax - axiomy, odvozovací pravidla, důkaz. Věta o úplnosti výrokového počtu 2. Predikátový počet, otázka pojmů
Aristotelovský subjekt - predikátové soudy, sylogismy, teorie tříd, monadický predikátový počet, kvatifikátory, řešení sylogismů - Eulerovy diagramy, Vennovy diagramy, formálně logické důkazy, obecný predikátový počet, sémantika - modely, seyntax - axiomy, odvozovací pravidla, důkazy, práce s kvantifikátory, nejznámější relace (ekvivalence, uspořádání, náležení), paradoxy 3. Neformální logika
Chyby v argumentaci, definice, otázka a odpověď, logika v matematice a ve vědě, typy úsudků, neklasické logiky
The aim of the lecture is to provide students with information of logic and its importance for scientific work and studies. The students will learn how to use logic in the practice, i.e. in the language of basic formal logic - propositional calculus and predicate logic.