Organizace českého knihovnictví.Dekompozice knihovnického systému a všech jeho subsystémů.
· Hybridní knihovna, digitální knihovna, Library 2.0.
Legislativní rámec práce v knihovnách. Komunikace odborné knihovnické obce(konference KNIHOVNA, konference, odborné časopisy)
Softwarové nástroje v knihovnách, především knihovnicko-informační systémy
· Obecný úvod do problematiky, parametry kvality, Z39.50 protokol, OAI-PMH.
Akviziční modul KIS
· Budování fyzických a elektronických fondů. Licenční politika providerů plnotextových databází. Dotační programy. Kooperativní projekty. Konspekt v akvizici.
Katalogizační modul KIS a zabezpečení fondů knihoven
· Obecný úvod do problematiky katalogizace, typy katalogů v ČR. Kvalita katalogizace.
· RFID systém, automatizovaná revize.
Správa sbírek elektronických zdrojů
· Specifika správy elektronických zdrojů (periodika, e-books). Elektronische Zeitschriftenbibliothek. Oborové informační brány. Komerční řešení problému - příklady.
Knihovna je služba
· Technologická podpora výpůjčních služeb, základní knihovnicko-informační služby (výpůjční, včetně MVS, MMVS a DDS), služby uživatelům se specifickými potřebami, výklad na příkladu vězeňských knihoven.
Statistika v hybridní knihovně
· Standardy statistických zjišťování Ministerstva kultury ČR. Benchmarking knihoven. ICOLC, COUNTER. Knihovní software pro statistiky. Bibliomining.
Digitalizace - hit současného knihovnictví, archivnictví, muzejnictví
· VISK 7 - Národní program Kramerius. RD.CZ - informace o digitalizaci fondů českých knihoven. Národní digitální knihovna. Open Source a digitální knihovny. Technologická linka digitalizace - problémové uzlíky.
Budoucnost knihoven
· Strategické plánování, SWOT analýza - metodika zpracování, investice do technologického vybavení knihovny - knihovník ekonomem i inženýrem.
Podat výklad metod, technologie a organizace práce v knihovnických systémech. Podrobněji se zabývat procesy akvizice a budování informačních fondů knihoven, ochraně fondů a služeb knihovny.