Charles Explorer logo
🇬🇧

Illustration and Book Binding Theory

Class at Faculty of Arts |
AIS510110

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

* Osnova předmětu:

- Pergamen a papír (technologie, rozšíření a význam zejména pro knihtisk). Druhy barevných papírů

- Tisk zvýšky (dřevořez, dřevoryt, kamenoryt, kovoryt, přírodninový tisk, ražený tisk, šrotový tisk, těstový tisk, knihtisk). Tisk zhloubky (mědiryt, oceloryt, mezzotinta, lept, suchá jehla). Tisk zplochy (litografie)

- Ilustrace, její typy a funkce (asociativní, nauková). Místo ve struktuře knihy i čtenářské recepci. Iluminátor a ilustrátor. Monogramisté

- Vývojové tendence zahraniční a domácí ilustrace v15. století (mistři Pfisterovy, Zainerovy a Kobergerovy dílny, Dürer, charakter české ilustrace)

- Vývojové tendence zahraniční a domácí ilustrace v16. století (Tory, Holbein, mistři Schönspergerovy a Grüningerovy tiskárny, Mistr Petrarky, Cranach, Amman, Severinský ateliér, Melantrichův podíl, manýristická ilustrace vPraze)

- Vývojové tendence zahraniční a domácí ilustrace v17. století (Callot, ateliér Merianů, Hogenberg, Willenberg, Chodowiecki, Hollar, umělci usazení vPraze po 1620, bohemikální zakázky pro ateliéry vAugsburku)

- Vývojové tendence zahraniční a domácí ilustrace v18. a 19. století (Papillon, Gillot, Oudry, Boucher, Gessner, Birkhard a okruh hraběte Šporka, Neuräutter, Smíšek, Balzer a jeho skupina, Berka, počátky litografie vEvropě a u nás)

- Technologie vazby (blok, kodex, korpus). Brožura, vazba nasazovaná, vazba zavěšovaná, industrializace knihvazačství

- Materiál (usně, barevné papíry, kování, zlacení atd.). Nářadí (kolek, plotna, fileta atd.). Typy vazeb dle zpracování (vazba papírová, plátěná, kožená, pergamenová atd.)

- Výzdoba vazeb (řezání, malování, cizelování, slepotisk)

- Výzdobné typy vazeb, část I (vazba srámovou kompozicí, vazba sdominantovou kompozicí)

- Výzdobné typy vazeb, část II (vazba se vzorem „all over", se vzorem „cathédrale", se vzorem „cottage", se vzorem „dentelle", se vzorem „fanfare" atd.)

- Knihvazač a knihvazačství vproměnách staletí. Monogramisté a významné rodinné ateliéry (klášterní dílny, Trnka a čeští Anonymové, Jakob Krause, Thomas Krüger, pražská renesance a manýrismus, přínos francouzských barokních ateliérů, Mearneho anglická škola, Thouvenin a francouzský historismus 19. století)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět představuje úvod do grafických a umělecko-řemeslných technik knižní kultury mezi pozdním středověkem a 19. stoletím se zřetelem k základní odborné literatuře, problémům a terminologii