1. Semestr 1. Úvod do obecné komiksové teorie I - historický vývoj a definice komiksu 2. Úvod do obecné komiksové teorie II - artrologie a spaciotopika 3.
Vývoj japonského komiksu z hlediska astrologie a spaciotopiky I 4. Vývoj japonského komiksu z hlediska astrologie a spaciotopiky II 5.
Historický vývoj japonského komiksu I - politická karikatura v období Meidži 6. Historický vývoj japonského komiksu II - šónen a šódžo zašši v 1. pol. 20. stol. 7.
Historický vývoj japonského komiksu III - poválečný komiks, Osamu Tezuka a hnutí gekiga 7. Historický vývoj japonského komiksu IV - šódžo manga a fenomén Čtyřiadvacátnic I 8.
Historický vývoj japonského komiksu V - šódžo manga a fenomén Čtyřiadvacátnic II 9. Historický vývoj japonského komiksu VI - Garo a avantgarda 10.
Historický vývoj japonského komiksu VII - vznik seinen a džosei mangy 11. Historický vývoj japonského komiksu VIII - otaku a japonská komiksová scéna na přelomu tisíciletí 12.
Vývoj japonského komiksového průmyslu I 13. Vývoj japonského komiksového průmyslu II 2.
Semestr 1. Fenomén homosexuality v japonské společnosti očima japonského komiksu I 2.
Fenomén homosexuality v japonské společnosti očima japonského komiksu II 3. Fenomén homosexuality v japonské společnosti očima japonského komiksu III 4.
Militarismus a nacionalismus v japonském komiksu I 5. Militarismus a nacionalismus v japonském komiksu II 6.
Militarismus a nacionalismus v japonském komiksu III 7. Proměna postavení ženy v japonské společnosti očima japonského komiksu I 8.
Proměna postavení ženy v japonské společnosti očima japonského komiksu II 9. Proměna postavení ženy v japonské společnosti očima japonského komiksu III 10.
Zobrazení náboženství v japonském komiksu I 11. Zobrazení náboženství v japonském komiksu II 12.
Fenomén ganbaru a japonský komiks I 13. Fenomén ganbaru a japonský komiks II
Cílem přednášky je seznámit studenty s historickým vývojem japonského komiksu (manga), a to jak s důrazem na jeho roli v utváření moderní japonské společnosti (politická karikatura, propaganda, ideologický nástroj), tak z pohledu komiksové teorie (vývoj linky, rámečku a bubliny, proměna nosiče). V prvním semestru budou studenti obeznámeni se stručným přehledem základů komiksové teorie (artrologie, spaciotopika) a obecného historického vývoje komiksu jakožto média, stejně jako s analýzou konkrétních komiksových děl v kontextu dobové tvorby.
Druhý semestr je soustředěn na anaýzu různých společenských fenoménů a jejich vnímání v japonské společnosti (např. náboženství, postavení žen či sexuálních menšin, apod.) a současně zhodnocení vývoje jejich zpodobňování v japonském komiksu (manga), tj. v médiu, jež v Japonsku zaujímá výjimečné postavení. Podstatou součástí výuky je rovněž analýza konkrétních komiksových děl v kontextu dobové tvorby. absolvování je podmínkou pro zápis.