Charles Explorer logo
🇬🇧

Theory of Japanese Language a

Class at Faculty of Arts |
AJP500110

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1) Typologie japonských morfémů. Funkce morfémů v japonštině. Morfologická struktura japonského slovesa podle modelu Heike Narroga.

2) Slovní druhy, jejich klasifikace a specifika. Slovnědruhové zařazení a specifika přídavných jmen dle Satošiho Uehary.

3) Pád a struktura věty. Přímé a nepřímými pády a rozdíly v jejich chování. Přehled japonských větných struktur – podle typu slovesa, podle pádové struktury.

4) Jednotlivé pády a jejich formální vyjádření (subjektové pády, objektové pády, pád příjemce věci/aktivity, místní pády (prostor, cílový bod, výchozí bod, průchozí bod), instrumentální pád, příčinné pády, časové pády, adnominální pády (přívlastkové/souřadící) apod.

5) Konstrukce s pomocnými slovesy: 「てある」、「てあげる」「てくれる」「てもらう」、「ていく」「てくる」、「てしまう」、「てみる 」、「てみせる」、「ておく」, další konstrukce (konstrukce vyjadřující obtížnost/snadnost provedení; srovnávací konstrukce, konstrukce se slovesy kognitivní aktivity, konstrukce se slovesy změny, apod.

6) Příslovce vyjadřující stav, výsledek, míru, množství.

7) Kategorie slovesného rodu. Centrální kategorie (činný, trpný, kauzativum).

8) Kategorie slovesného rodu. Periferní kategorie (potenciál, spontánní, reciproční, zvratný).

9) Kategorie slovesného vidu. Typologie sloves s ohledem na vid. Užití tvarů dokonavého a nedokonavého tvaru vidu u různých skupin sloves.

10) Složené tvary sloves a kategorie vidu. Gramatická derivace (I-kmen +V), konstrukce s TE-tvarem, konstrukce s pomocnými podstatnými jmény.

11) Kategorie slovesného času. Základní a specifické významy obou tvarů. Čas ve vedlejších větách.

12) Polarita. Formy zápory (prosté, zdvořilé, specifické). Rozsah platnosti a ohnisko záporu. Základní zápor a zvláštní záporné konstrukce (externí zápor). Dvojitý zápor v japonštině.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Přednáška podrobně pokrývá základní morfologické a morfosyntaktické kategorie japonského jazyka. Vychází z akademické mluvnice současné japonštiny, jejíž hluboký deskriptivní záběr doplňuje explanační silou kognitivní gramatiky Ronalda Langackera.