Sylabus:
Cílem přednáškového cyklu je objasnit okolnosti postupného přechodu od předmoderní ekonomické společnosti k vyspělému modernímu kapitalistickému systému. Studenti se seznámí s objektivními předpoklady pro vznik ekonomického společnosti, s analýzou ekonomického systému v období Meidži a s principy budování hospodářského systému v poválečném období.
Zvláštní pozornost je věnována zejména tzv. „japonskému ekonomickému zázraku“, okolnostem jeho naplnění a následného selhání na prahu 90. let. V závěru kurzu budou naznačeny možné scénáře dalšího vývoje japonského politicko ekonomického a sociálního systému v 21. století tváří tvář globálním a regionálním výzvám. 1.
Vznik ekonomické společnosti: Teoreticko metodologická východiska; 2. Formování ekonomické společnosti z pohledu ekonomické teorie; 3.
Makroekonomická analýza tokugawského hospodářského systému; 4. Systémové předpoklady vzniku a rozvoje ekonomické společnosti: Institucionální rámec hospodářského rozvoje v období Tokugawa; 5.
Restaurace Meidži a budování moderního ekonomického systému v poslední čtvrtině 19. století; 6. Vyzrávání moderního ekonomického systému.
Hospodářské aspekty japonského imperialismu.; 7. Hospodářský a sociální vývoj v období tzv. „demokracie Taišó“; 8.
Systémové předpoklady budování válečné ekonomiky. Patnáctiletá válka.; 9.
Japonské hospodářství a společnost v období okupace.; 10. Budování tzv. „hospodářského zázraku“; 11.
Pax Nipponica – mýtus nebo skutečnost; 12. Krize 90. let a „ztracené“ dvě dekády; 13.
Japonské hospodářství a společnost v 21. století – výzvy, hrozby, limity