Charles Explorer logo
🇬🇧

Synchronic Language Structure II (Romanian)

Class at Faculty of Arts |
AJS1000087

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Rumunská slovesa: klasifikace, gramatické kategorie, konjugace. Jednoduché slovesné tvary: infinitiv, přítomný čas indikativu a konjunktivu, imperfektum, jednoduché perfektum, pluquamperfektum, imperativ, gerundium, participium, supinum.

2. Složené slovesné tvary: složené perfektum, konjunktiv minulý, kondicionál přítomný a minulý, budoucí čas - spisovná forma a formy hovorové, prezumtiv přítomný a minulý.

3. Příslovce: klasifikace, stupňování.

4. Předložky: klasifikace, význam, užití. Předložkové vazby s akuzativem, genitivem a dativem.

5. Spojky, částice, citoslovce.

6. Definice věty a její typologie. Větné členy v současné rumunštině. Věta jednoduchá a souvětí, syntaktické vztahy ve větě.

7. Klasifikace souvětí souřadných a podřadných. Rumunské větné spojky ve srovnání s češtinou.

8. Aktuální členění věty. Subjektivní a objektivní slovosled. Srovnání rumunského a českého slovosledu. Syntaktické zvláštnosti současné rumunštiny - elipsa, zeugma, pleonasmus.

9. Podstata pravopisné reformy z roku

1993.

10. Poslední změny a zvláštnosti rumunského pravopisu: psaní velkých písmen, způsob psaní přejatých slov, změny gramatického rodu substantiv.

11. Vývoj slovní zásoby v rumunštině, aktuální tendence v obohacování lexika. Přehled existujících slovníků.

12. Rumunské dialekty, jejich klasifikace a popis.

13. Lexikální a fonetické zvláštnosti rumunštiny v Moldavské republice.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem přednášky, která probíhá v šesti realizacích podle zvoleného areálového jazyka A (albánština, bulharština chorvatština, srbština, slovinština a rumunština) je studentům prezentovat základní okruhy otázek syntaxe a slovní zásoby příslušných areálových spisovných jazyků. Hlavním úkolem přednášky je seznámit posluchače s různými lingvistickými teoriemi příslušných národních filologií v oblasti lexikologické a syntaktické charakteristiky konkrétní národní filologie.

Náplň první části výuky tvoří výklad o podstatě věty, syntagmatice, větných členech, gramatickém a sémantickém principu ve stavbě věty a hierarchizaci větné stavby. V lexikální části se pozornost zaměřuje na problematiku slova jako jazykového znaku, jeho arbitrárnost a motivovanost s koncentrací na slovotvorně motivovaná slova a derivaci, diferencované přístupy k lexikální sémantice, paradigmatické vztahy v slovní zásobě, diferenciaci slovní zásoby z různých hledisek a její lexikografické zpracování.