1. Zvuková stránka jazyka. Fonetika a fonologie. Transkripce. Fyziologické aspekty fonetiky. Akustické aspekty fonetiky. Funkční aspekty fonetiky.
2. Fonologický systém bulharštiny. Vokalický systém bulharštiny (artikulační a akustická charakteristika samohlásek, klasifikace samohlásek, popis samohlásek, varianty fonémů (redukce), distribuce a kombinatorika samohlásek).
3. Konsonantický systém bulharštiny (artikulační a akustická charakteristika souhlásek, klasifikace souhlásek, popis souhlásek, varianty fonémů (asimilace), distribuce a kombinatorika souhlásek).
4. Hláskové alternace (současné a historické).
5. Zvuková stránka souvislé řeči (základní pojmy, dynamické prostředky, melodické prostředky, pauzy a frázování, tempo).
6. Obecná charakteristika morfologického systému současné bulharštiny (analytismus a syntetismus).
7. Charakteristika jednotlivých slovních druhů (obecná charakteristika, třídění, gramatické kategorie, tvarosloví, užívání tvarů, tvoření slov).
8. Konfrontační popis bulharského jména ve srovnání s češtinou (zejm. kategorie určenosti).
9. Konfrontační popis bulharského slovesa ve srovnání s češtinou.
10. Čas bulharského slovesa.
11. Nepřímá výpověď v bulharštině.
12. Principy zkoumání a popisu slovní zásoby, lexikografie, práce se slovníky.
13. Konfrontační popis tvoření slov v bulharštině v porovnání s češtinou. Aktuální tendence rozvoje slovní zásoby v bulharštině.
Cílem přednášky je uvést studenty do problematiky současného spisovného bulharského jazyka a seznámit je s lingvistickými teoriemi v bulharské jazykovědě. Obsahem výuky je průřezový výklad normativní mluvnice současné spisovné bulharštiny.
Student získá základní informace o fonetice a fonologii spisovné bulharštiny, o morfologii jazyka. Výklad je založen na konfrontaci s češtinou a je zaměřen na problémový výklad různých pojetí a názorů.