Charles Explorer logo
🇬🇧

Albanian Literature I (19th Century)

Class at Faculty of Arts |
AJS1000179

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Shrnutí albánského literárního vývoje do 19. století. 2.

Historický kontext 19. století se zaměřením na období albánského romantismu 1878-1912. 3. Problém albánské abecedy, působení různorodých náboženských a kulturních vlivů. 4.

Bejtedžijská poezie a nenáboženská tématika v albánské literatuře. 5. Význam albánských kolonií v zahraničí, zájem o ústní lidovou slovesnost. 6.

Počátky albánského romantismu - arbrešská literární tvorba (Jeronim De Rada, Zef Serembe, Françesk Anton Santori). 7. Ohlas tvorby Jeronima De Rady mezi Albánci na Balkáně. 8.

Albánský národní básník Naim Frashëri a jeho tvorba. 9. Sami Frashëri a jeho politický manifest. 10.

Tvorba básníka Pashko Vasy. 11. Doznívání albánského romantismu na počátku 20. století. 12.

Tvorba Andona Zaka-Çajupiho. 13. Shrnutí.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět Albánská literatura I se zaměřuje na základní seznámení s vývojem albánské literatury v období 19. století, kdy docházelo k formování moderní albánské národní identity. V přednášce bude kladen důraz na sociálně-historický kontext, který zásadním způsobem ovlivnil podobu albánské literatury v období národního romantismu, a na vývoj žánru. Kurz se bude podrobněji zaobírat tzv. arbrešskou literaturou, tedy literaturou jihoitalských Arbrešů, jejichž kulturní aktivity a literární tvorba se staly zásadním podnětem pro rozmach národního obrození u Albánců na Balkáně. Patřičná pozornost bude věnována také dalším albánským koloniím v zahraničí

(Bukurešť, Sofie, Istanbul, Egypt) a hlavním osobnostem albánské romantické tvorby (Naim Frashëri, Sami

Frashëri, Pashko Vasa). Přednášky rovněž vysvětlí příčiny nápadné časové opožděnosti literárního vývoje Albánců ve srovnání se zbytkem Evropy a budou představena specifika albánské literární tvorby, která se objevila následkem působení rozmanitých kulturních a náboženských směrů ve sledovaném prostředí.