1. Shrnutí albánského literárního vývoje do 19. století. 2.
Historický kontext 19. století se zaměřením na období albánského romantismu 1878-1912. 3. Problém albánské abecedy, působení různorodých náboženských a kulturních vlivů. 4.
Bejtedžijská poezie a nenáboženská tématika v albánské literatuře. 5. Význam albánských kolonií v zahraničí, zájem o ústní lidovou slovesnost. 6.
Počátky albánského romantismu - arbrešská literární tvorba (Jeronim De Rada, Zef Serembe, Françesk Anton Santori). 7. Ohlas tvorby Jeronima De Rady mezi Albánci na Balkáně. 8.
Albánský národní básník Naim Frashëri a jeho tvorba. 9. Sami Frashëri a jeho politický manifest. 10.
Tvorba básníka Pashko Vasy. 11. Doznívání albánského romantismu na počátku 20. století. 12.
Tvorba Andona Zaka-Çajupiho. 13. Shrnutí.
Předmět Albánská literatura I se zaměřuje na základní seznámení s vývojem albánské literatury v období 19. století, kdy docházelo k formování moderní albánské národní identity. V přednášce bude kladen důraz na sociálně-historický kontext, který zásadním způsobem ovlivnil podobu albánské literatury v období národního romantismu, a na vývoj žánru. Kurz se bude podrobněji zaobírat tzv. arbrešskou literaturou, tedy literaturou jihoitalských Arbrešů, jejichž kulturní aktivity a literární tvorba se staly zásadním podnětem pro rozmach národního obrození u Albánců na Balkáně. Patřičná pozornost bude věnována také dalším albánským koloniím v zahraničí
(Bukurešť, Sofie, Istanbul, Egypt) a hlavním osobnostem albánské romantické tvorby (Naim Frashëri, Sami
Frashëri, Pashko Vasa). Přednášky rovněž vysvětlí příčiny nápadné časové opožděnosti literárního vývoje Albánců ve srovnání se zbytkem Evropy a budou představena specifika albánské literární tvorby, která se objevila následkem působení rozmanitých kulturních a náboženských směrů ve sledovaném prostředí.