1. Periodizace dějin Bulharska, přehled a analýza základní literatury.
2. Byzanc a její role ve formování a vývoji bulharské státnosti, příchod Slovanů do jihovýchodní Evropy a jeho důsledky.
3. Původ Prabulharů a jejich první pokusy o vytvoření státnosti, příchod Prabulharů na Balkán, založení Prvního bulharského státu, vývoj pohanského Bulharska.
4. Christianizace Bulharska za chána Borise I. a její důsledky, vrcholné období státu za Simeona I. a Petra I.
5. Vláda Samuila I. a zánik prvního bulharského státu. Vývoj Bulharska v období byzantské nadvlády.
6. Druhé Bulharské carství. Vznik, specifika vývoje oproti Prvnímu bulharskému státu, dobytí Bulharska Osmany.
7. Bulharsko pod osmanskou nadvládou. Proměny společnosti, hospodářský a společenský vývoj.
8. Bulharské národní obrození. Vznik, specifika vývoje v rámci obdobných procesů v Evropě, učenecká a agitační fáze.
9. Poslední fáze bulharského obrození a obnovení státnosti. Zápas o církevní nezávislost, ozbrojená povstání, bulharské národní hnutí a evropská velmocenská politika, vznik novodobého bulharského státu a jeho důsledky v Evropě.
10. Bulharsko v letech 1878-1918. Boj o státoprávní uspořádání obnoveného státu a jeho politický vývoj. Modernizace Bulharska. Bulharsko za Balkánských válek a První světové války.
11. Bulharsko v letech 1918 -
1946. Neuillská smlouva a její důsledky pro Bulharsko, politický vývoj od vlády agrárníků po režim osobní moci cara Borise III., Bulharsko za druhé světové války, sovětská okupace Bulharska.
12. Bulharsko v letech 1946 -1989 - ustavení komunistického režimu v Bulharsku, specifika jeho vývoje, postavení Bulharska v rámci východního bloku, krize a pád režimu v roce
1989.
13. Postkomunistické Bulharsko. Proces transformace ekonomiky a její důsledky, formování nového politického uspořádání, hospodářská krize
90. let a její překonání
Cílem přednášky je seznámit studenty se základními etapami historického vývoje bulharského státu a společnosti od středověku do současnosti. Důraz bude kladen na stěžejní aspekty ovlivňující ekonomickou, sociální a politickou situaci státu a regionu. Vysvětleny budou specifické rysy vývoje bulharské státnosti a společnosti v rámci byzantského, osmanského a moderního evropského kulturního okruhu, stejně jako role Bulharska v rámci evropského politického uspořádání. Při analýze faktů bude uplatněn komparativní přístup, a to jak v rámci areálu jihovýchodní Evropy, tak v celoevropském kontextu. Chronologicky je výklad ohraničen příchodem Slovanů na
území dnešního Bulharska v 6. století a překonáním hospodářské krize postkomunistického Bulharska na přelomu tisíciletí.