Charles Explorer logo
🇨🇿

Chorvatská literatura II (do r. 1945)

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS1000217

Sylabus

1. Úvod do problematiky, základní pojmy chorvatské moderny. 2. První fáze chorvatské moderny, literární časopisy. 3.

Druhá fáze chorvatské moderny a 1. světová válka. 4. Nástup expresionismu. 5.

Dílo M. Krleži I. 6.

Dílo M. Krleži II. 7.

Dílo M. Krleži III. 8.

Další tvorba 20. let 20. století. 9. Sociálně kritická literatura a její hlavní témata I. 10.

Sociálně kritická literatura a její hlavní témata II. 11. Psychologická tvorba 30. let 20. století. 12.

Rurálně-tradicionalistická díla a předpoklad nástupu totality. 13. Literární tvorba let 1895-1941 v Bosně a Hercegovině.

Anotace

Cílem přednášky je seznámit studenty detailněji s vývojem chorvatské literatury ve složitém období od počátku moderny (1895) až do likvidace svobodné literatury po nástupu pronacistického Nezávislého státu Chorvatsko

(1941). Důležité je proto objasnění vzniku chorvatské moderny s přihlédnutím k výrazným českým, rakouským a německým kontextům. Probírají se hlavní funkční směry chorvatské moderny a analyzují se zásadní myšlenkové směry chorvatských autorů. Dalším výrazným inspiračním zdrojem pak byla 1. světová válka a následná vlna expresionismu, který chorvatské literatuře 20. let dominoval. Studentům je nutné objasnit období vzniku komunistických stran na Balkáně i jejich charakter a vliv na umělecké elity. Třetím důležitým bodem je pak nástup sociálně-kritického a psychologického psaní na konci 20. let a vliv Velké hospodářské krize na literární tvorbu. V závěru semestru jsou studentům přiblíženy předpoklady nástupu totality a zánik Jugoslávie v roce 1941.

Posledním tématem je pak stručný nástin literárního vývoje tohoto období v Bosně a Hercegovině.