1. Reflexe 2. světové války a současná literatura - obecný úvod. 2.
Literatura během 2. světové války (Nazor, Kovačić). 3. Socialistický realismus a proměny chorvatské literatury na konci 40. let. 4.
Literatura krugovašů (Parun). 5. Druga moderna I. (Marinković). 6.
Druga moderna II. - jeans proza. 7. Proměny chorvatské společnosti a začátek recepce postmoderny (konec 60. let). 8.
Postmoderna 70. let (Pavličić). 9. Postmoderna 80. let "fantastičari". 10.
Postmoderna 80. let i formování "ženského psaní", literatura v emigraci. 11. Rozpad Jugoslávie a literatura 90. let. 12.
Hlavní trendy současné chorvatské literatury. 13. Literatura Bosny a Hercegoviny 1941-současnost (Andrić, Dizdar, Selimović).
V rámci přednášky ze současné chorvatské literatury vychází časové členění tohoto oddílu z nastolení totalitního režimu, které od roku 1941 i přes jistou liberálnost např. Titovy Jugoslávie fungovaly až do rozpadu SFRJ (1991).
Prvním zásadním tématem je 2 sv. válka a literatura v tomto období vznikající, ať už oficiální, tak ilegální- partyzánská (Kovačić). Další přednášky se týkají reflexe této války a nástupu socialistického realismu. Po roce 1948, kdy se zásadně rozcházejí cesty Bulharska, Rumunska, Albánie a Jugoslávie, je nutné studentům objasnit zásadní tendence v jugoslávských literaturách (ukončení socrealismu a rychlý návrat k soudobým evropským trendům, byť ne na zcela, a otevřenost vůči „západu“). Reflexe druhé moderny a postmoderny se v literaturách národů Jugoslávie vč. té chorvatské projevovala jen s malým zpožděním oproti svobodnému světu. Výraznou roli hrála také literární tvorba chorvatských spisovatelů v emigraci. Na závěr je ponechán prostor pro stručné zhodnocení hlavních trendů vývoje současné literatury v Bosně a Hercegovině. Předmět je vyučován v chorvatštině.