Charles Explorer logo
🇨🇿

Morfologie slovinštiny I

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS1000240

Sylabus

1. Morfologie - základní pojmy (morfém, alomorfy). Slovní druhy (slovinská terminologie). Morfologické transformace souhlásek a samohlásek.

2. Podstatné jméno: typologie podstatných jmen (podstatná jména, substantivní zájmena, substantivizovaná adjektiva). Mluvnické kategorie (číslo, rod, vzor skloňování, pád).

3. Podstatná jména (substantiva): rozdělení a) podle významu: konkrétní (obecná - vlastní) - abstraktní; b) podle rodu a deklinace. Skloňování podstatných jmen rodu mužského.

4. Výjimky prvního vzoru deklinace substantiv mužského rodu.

5. Skloňování podstatných jmen rodu ženského.

6. Výjimky prvního a druhého vzoru skloňování substantiv ženského rodu.

7. Skloňování podstatných jmen rodu středního.

8. Substantivní zájmena osobní a zvratná (genitiv: mene - sebe). Forma přízvučná (jaz - mene - meni…) a nepřízvučná (jaz - me - mi…). Skloňování.

9. Substantivní zájmena neosobní: tázací (kdo?, kaj?), vztažná (kdor, kar), neurčitá (nekdo, nekaj), libovolná (kdo, kaj), neurčitá s předponou (marsikdo, marsikaj), záporná (nihče, nič), úplnostní (vsakdo, vse).

10. Přídavná jména: druhy (přídavná jména, adjektivní zájmena, číslovky), morfologické vlastnosti. Skloňování.

11. Použití jmenného a složeného tvaru přídavných jmen. Stupňování přídavných jmen.

12. Číslovky: druhy (základní, řadové, druhové, souborové, neurčité) a některá specifika jejich použití.

13. Druhy adjektivních zájmen. Použití vztažných a ukazovacích zájmen.

Anotace

Předmět je koncipován jako přednáška a seminář. Cílem přednášky je seznámit studenty s teoretickými základy morfologie současné spisovné slovinštiny. Součástí výkladu bude slovinské, české a mezinárodní názvosloví a paralelní pohled na morfologii v pojetí slovinské a české jazykovědy. Přednášky jsou orientovány na morfologickou typologii, obecnou charakteristiku slovních druhů, morfologických kategorií a morfologické paradigmatiky. Teoretický výklad vede k pochopení morfologického systému slovinštiny, uvědomění si shod a rozdílů oproti systému češtiny a využití těchto poznatků k praktickému zvládnutí cizího jazyka.

Cílem semináře je aplikace teoretických poznatků morfologie na konkrétní jazykový materiál současné slovinštiny.

Kromě schopnosti určit probírané mluvnické kategorie je procvičováno i aktivní tvoření a správné užití příslušných slovních tvarů.