Charles Explorer logo
🇬🇧

Language Practice - Slovene I

Class at Faculty of Arts |
AJS1000244

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Úvodní seznámení se slovinštinou. Identifikační otázky: kdo? co? kde? kdy? proč? Soubor slov pro základní osobní prezentaci. Občanský průkaz. Sloveso „být“ a „mít“.

2. Pozdravy. Představení studentů - doplňování slovní zásoby. Některá běžná povolání. Osobní zájmena. Slovesa pro vyjádření činnosti profesí. Časování.

3. Člověk: vzhled a charakter. Prostor. Kvalitativní přídavná jména. Adjektiva popisující prostor.

4. Vyjádření pocitů, náklonnosti. Přehled skupin podstatných jmen a skloňování. Skloňování: nominativ, akuzativ.

5. Každodenní aktivity a volný čas. Slovesa k popisu každodenních činností. Záporový genitiv. Skloňování: lokativ. Číslovky základní.

6. Přátelské a partnerské vztahy, sociální etiketa (výrazy přítel - přítelkyně, manžel - manželka, pán - paní, soused - sousedka. Rodina, příbuzní. Přivlastňovací zájmena. Předložky a příslovce popisující časové a prostorové vztahy. Skloňování: dativ.

7. Kalendář, roční období, části dne. Slovesa popisující činnosti v ročních obdobích a dobách dne. Příslovce času a frekvence. Číslovky řadové.

8. Události v rodině, společenské akce s přáteli. Přídavná jména přivlastňovací.

9. Vyjádření přání a nutnosti. Modální slovesa. Rozdíly mezi českým a slovinským použití výrazu „rád + sloveso“ a výrazu „rád bych“.

10. Gramatická cvičení a doplňování slovní zásoby. Konjugace sloves, skloňování podstatných jmen, osobních a přivlastňovacích zájmen.

11. Test. Oprava chyb v testu. Jazykové otázky studentů.

12. Člověk a společnost. Tykání - vykání (rozdíly oproti češtině). Příslovce. Přídavná jména (antonyma). Participium l-ové (pro tvoření slovesných časů).

13. Počasí. Slavní Slovinci. Rozšiřování slovní zásoby. Čas minulý a budoucí.

14. Společenské události ve Slovinsku - rozšiřování slovní zásoby.

15. Společenský život v České republice - rozšiřování slovní zásoby. Vyjádření data a času. Sloveso: časování; čas minulý a budoucí.

16. Tradice: potraviny, některé národopisné zvláštnosti. Objednání v restauraci.

17. Osobní události: oslava narozenin. Přání. Pozvánka. Přesný čas a časové posloupnosti. Procvičování slovesného způsobu a fázových sloves.

18. „Veselý prosinec“: zima, dárky (Mikuláš, Ježíšek (Božiček), Děda Mráz), výzdoba místa/náměstí a bytu. Výrazy upřesňující kvantitu. Stupňování adjektiv.

19. Test.

20. Oprava chyb v testu. Jazykové otázky studentů.

21. Město: části města, důležité instituce a budovy. Turistické informace. Rozkazovací způsob.

22. Popis cesty. Doprava a dopravní prostředky. Orientace v prostoru, navádění. Předložky a příslovce. Slovesa pohybu. Infinitiv - supinum.

23. Vystoupení studentů na zvolené téma.

24. Vánoce a Nový rok: zvyky, lidová tradice. Vánoční píseň.

25. Horoskop. Čtení vybraných originálních textu, rozhovor na téma lidského charakteru a osudu.

26. Opakování probrané látky. Jazykové otázky studentů.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět je zaměřen na osvojení si základů slovinské gramatiky, se zaměřením na rozvíjení primárních komunikačních schopností a na osvojování základní slovní zásoby a realizaci různorodých konverzačních cvičení.

Posluchač si osvojí slovní zásobu z oblasti společenského styku a dalších oblastí: rodina, fyzický vzhled, byt a bydlení, orientace v čase a prostoru, nakupování. Po absolvování předmětu je student schopen porozumět základním jednoduchým větám používaným v každodenním styku za účelem vyjádření konkrétních požadavků.

Výstupní jazyková kompetence studenta odpovídá stupni A1 Evropského referenčního rámce pro jazyky.