Charles Explorer logo
🇨🇿

Politické reálie a ústavní systémy států jihovýchodní Evropy

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS100067

Sylabus

1.       přednáška - Úvod do problematiky politických reálií a ústavních systémů JV Evropy 2.       přednáška - Příčiny krvavého rozpadu socialistické Jugoslávie I. 3.       přednáška - Příčiny krvavého rozpadu socialistické Jugoslávie II. 4.       přednáška - Politické změny v Bulharsku a Rumunsku na přelomu 80. a 90. let 20. st. 5.       přednáška - Politické reálie a ústavní systém Chorvatska 6.       přednáška - Politické reálie a vývoj ústavního systému Srbska 7.       přednáška - Politické reálie a vývoj ústavního systému Slovinska 8.       přednáška – Politické reálie a vývoj ústavního systému Bosny a Hercegoviny 9.       přednáška - Politické reálie a ústavní systém Rumunska 10.     přednáška - Politické reálie a ústavní systém Bulharska 11.     přednáška - Politické změny v Albánii na konci 80. let 20. století 12.     přednáška - Politické reálie a ústavní systém Albánie 13.     přednáška - Politické reálie a ústavní systém Kosova

Anotace

Cílem přednášky je seznámit studenty s krystalizací ústavního a politického zřízení v zemích jihovýchodní Evropy v období od r. 1990 do současnosti V přednáškách bude užito převážně chronologického výkladu politických událostí v jednotlivých zemích regionu. Tematické těžiště výuky budou vzhledem ke klíčovým historickým událostem posledních patnácti let představovat státy bývalé Jugoslávie, zohledněny však budou i ostatní státy oblasti, včetně Rumunska, Albánie a Řecka.

Výuka bude zaměřovat svou pozornost i na specifika politické praxe v jihovýchodní Evropě jako celku. Pomocí komparativní metody budou srovnávány politické mechanismy a ústavní systémy jednotlivých zemí. Úkolem bude stanovit společné znaky politického života ve státech jihovýchodní Evropy a jejich specifika vůči Evropě západní. Pozornost bude dále věnována problémům přechodu postkomunistických zemí k pluralitnímu systému, tvorbě spektra politických stran, vlivu nacionálních otázek na politické dění a stanovení aktuálních priorit, formu politické diskuse, rezidua autoritativních praktik.