1.Úvod. Základní teoretická východiska předmětu. 2. České země a balkánský region v období středověku. 3.
Kontakty s prostore dnešní Albánie v době osmanské expanze. 3. Vzájemné poznávání v období ústupu osmanské moci. 4. Česko-albánské vztahy v 19. století. 5.
Vztahy českého prostředí k albánské kultuře (Čermák, Jarník, Vinař). 6. České země a války na Balkáně v letech 1912-1918. 7. Československo a Albánie v meziválečném období. 8. Češi a Balkán za druhé světové války. 9. Vztahy s Albánií v období socialismu. 10. Česká republika Albánie po skončení studené války. 11. Češi v Albánii (20. stol.). 12.
Hospodářská emigrace z Albánie do ČR. 13. Česko-albánské kulturní vztahy po roce 1989.
Předmět je koncipován jako přednáška. Jeho cílem je seznámit studenty s proměnami vazeb českého prostředí s areálem jihovýchodní Evropy od středověku až do současnosti s hlavním důrazem na albánské prostředí.
Předpokládá se již rámcová znalost příslušných historických reálií. Důraz při přednášce bude kladen na období pozdního novověku a vývoj ve 20. století. V rámci výkladu budou analyzovány dynamicky se měnící interaktivní vazby mezi českým a albánským prostředím, se zdůrazněním role jednotlivých politiků, vědců či umělců (J.
Čermák, U. Jarník, J. Vinař atd.). Vysvětlen bude měnící se přístup českého společnosti k Albáncům i k areálu jako celku. Zvláštní pozornost bude věnována problematice albánské emigrace do ČR a také současným česko- albánským vztahům, zvláště na kulturní úrovni.