Charles Explorer logo
🇨🇿

Další areálový jazyk I Slovinský jazyk

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS5000093

Sylabus

1. Slovinská abeceda. Slovinské spisovné fonémy, charakteristiky. Procvičování výslovnosti slovinských samohlásek a souhlásek. Přízvuk (dynamický, intonační): diakritické znaky, místo přízvuku, slova s přízvukem, slova bez přízvuku. Nominativ a vokativ substantiv. Slovesa ?být, jít, dát, jíst, vědět" (zápor, kladení otázek). Skloňování osobních zájmen. Slovní zásoba: Seznámení. Představování. Oslovení. Pozdravy.

2. Rod podstatných jmen, číslo podstatných jmen. Genitiv substantiv. Sloveso ?mít" (zápor, kladení otázek). Základní předložkové vazby. Slovní zásoba: Vyjádření prostorových vztahů (Třída. Můj pokoj).

3. Dativ substantiv. Praktické základy hlasových alternací. Přivlastňovací zájmena. Přítomný čas sloves na -am (čak-am). Slovní zásoba: Rodina. Příbuzenské vztahy. Práce a zaměstnání.

4. Akuzativ a lokativ substantiv. Kde? Kam? Základní číslovky. Přítomný čas sloves na -im (voz-im). Slovní zásoba: Dům a byt. Kolik je hodin? Denní režim.

5. Přítomný čas slovesa na -ujem (pot-ujem). Zájmena tázací. Slovní zásoba: Dny v týdnu, roční období, měsíce. Jaké je počasí?

6. Instrumentál substantiv, koncovky -em/-om. Plurál substantiv, užití formy ?ty" a ?vy" při komunikaci. Slovní zásoba: Orientace ve městě. Vyjádření prosby. Instituce a pamětihodnosti. Městská doprava.

7. Opakovací lekce.

8. Přídavná jména, určitý a neurčitý tvar přídavných jmen. Jaký? Který? Slovní zásoba: Popis člověka, fyzický vzhled a povahové rysy. Základní barvy.

9. Skloňování přídavných jmen. Číslovky řadové. Skloňování řadových číslovek. Slovní zásoba: Obchody a nakupování. Oddělení v obchodním domě. Druhy potravin. Oděvy.

10. Komparace přídavných jmen, základní antonyma. Slovní zásoba: V restauraci - základní fráze, jídla.

11. Skloňování a stupňování přídavných jmen.

12. Přítomný čas sloves na -em (hoč-em). Slovní zásoba: Na návštěvě. Uvítání - loučení - poděkování - omluva.

13. Shrnutí a opakování.

Anotace

Vstupní jazyková kompetence studenta odpovídá stupni A0 Evropského referenčního rámce pro jazyky. Cílem předmětu je zvládnout základy slovinské spisovné ortoepie a ortografie, základních deklinačních vzorů podstatných a přídavných jmen,

časování v přítomném čase. Semináře jsou koncipovány tak, aby každá gramatická kategorie a větný model byly důkladně procvičeny na základě praktického materiálu. Student získá porozumění jednoduchému čtenému a mluvenému textu

(schopnost reprodukce v češtině) a slovní zásobu na témata z každodenního života. Výstupní jazyková kompetence studenta odpovídá stupni A1 Evropského referenčního rámce pro jazyky.