Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny slavistiky a balkanistiky

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS5000175

Sylabus

1.      Historickosrovnávací metoda zkoumání jazyků a místo slovanských jazyků v ní. Josef Dobrovský (1753-1829) a ohlas jeho jazykovědných prací ve slovanském světě.   2.      Paleoslavistika jako svorník jazykovědné slavistiky do pol. 20 stol.

Univerzitní slavistika.   3.      Pozitivismus ve slovanské jazykovědě. Mluvnice současných jazyků a vznik kodifikace spisovných jazyků v 19. století.

Slovanská lexikografie v 19. století. Období individuálních kontaktů jazykovědců ve slovanském světě.   4.      Strukturalismus v jazykovědné slavistice (1. pol. 20. stol).

Jazykověda národního jazyka ve službách národního státu. Počátky vědeckých ústavů národních jazyků.

Vznik balkanistiky.   5.      Institucionalizovaná mezinárodní spolupráce v jazykovědné slavistice. Slovanské sjezdy – tradice do dnešních dnů.   6.      Počátky literárněvědné a folkloristicko-národopisné slavistiky – vznik disciplíny, počátky českého zájmu o slovanské literatury a lidovou slovesnost, zakladatelské dílo Josefa Dobrovského, Pavla Josefa Šafaříka a Františka Ladislava Čelakovského   7.      O tzv. slovanské vzájemnosti a nevzájemnosti – osobnost Jana Kollára a teoretický koncept kollárismu, kulturní akcent vzájemnosti, „problematičtí Poláci“ – rusofilství versus polonofilství, Mickewiczův kurs o slovanských literaturách.   8.      Od filologické metody k pozitivismu – význam Gebauerova semináře pro slovanská studia; pozitivistické srovnávací dějiny slovanských literatur Aleksandra Nikolajeviče Pypina; Adolf Černý a jeho Slovanský přehled (1898–1914); počátky „české školy literární komparatistiky“ (Jan Máchal, Jiří Polívka, Josef Karásek).   9.      Folkloristická a historická slavistika se zaměřením na jižní Slovany v 19. století – historici Josef Perwolf, Konstantin Jireček, Jaroslav Bidlo a František Hýbl; K.

J. Erben jako mytolog, slovanská činnost Boženy Němcové; kulturněhistorický přístup ke Slovanstvu u Čeňka Zíbrta.   10.  Odkaz 19. století v české a německé slavistice.

Otázka positivismu a realistického přístupu v české slavistice na přelomu 19. století. Vědecká dráha Matija Murka (1861–1952).

Rozbor jeho německé práce se zvláštním důrazem na jihoslovanské kultury a literatury. Vliv Jana Kollára na jeho myšlenky a otázka slovanské vzájemnosti.   11.  Matija Murko jako první profesor jihoslovanských jazyků a literatur na FF UK v letech 1920–1931.

Jeho pražská nástupní přednáška „O předchůdcích ilyrismu“. Neoillyrismus v jeho tvorbě.

Vědecké spisy v pražském období. Počátky zajmu o lidovou slovesnost.

Výzkumy jihoslovanských lidových písní.   12.  Jan Hanuš Machal (1839-1955) a jeho přehlední dějiny (Slovanské literatury) jako srovnávací monografie slovanských literatur. Metoda kritického realismu.

Literatura a kontext -  jeho pohled na jižní Slované. Vztah literatury a folkloru.   13.  Frank Wollman (1988- 1969) jako přední  český komparatista  a literárněvědný slavista 20. století.

Problematika literární vědy a literární teorie v jeho tvorbě. Téma: dramatika slovenského jihu.

Dějiny slavistiky a srovnávací dějiny slovanských literatur v jeho dílu. Kulturněhistorický přistup ke slovanským literaturám.

Anotace

Slavisticky zaměřená přednáška obsáhne nástin dějin slovanské filologie (s důrazem na zájem české slavistiky o Jihoslovany) od vzniku oboru na konci 18. století do meziválečného období (1939). Vyučující si svá témata rozdělili do tří okruhů: první okruh přednášky se věnuje historii slovanské srovnávací jazykovědy a rozvoji výzkumu jednotlivých jazyků ve sledovaném období dotkne se též dějin balkanistiky; druhý okruh se zabývá literárněvědnou (částečně též folkloristickou a historickou) slavistikou v 19. století (od J.

Dobrovského, P. J. Šafaříka a J.

Kollára, přes A. Mickiewicze, F.

L. Čelakovského, K. J.

Erbena či K. Jirečka, po A.

N. Pypina, A. Černého a zakladatelské osobnosti „české školy literární komparatistiky“); 3. část navazuje na okruh předcházející a zabývá se odkazem předních českých slavistů první poloviny 20.

Století ( M. Murko, J.H.

Máchal, F. Wollman aj).