Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny Byzance a postbyzantského období

Předmět na Filozofická fakulta |
AJS5000184

Sylabus

1. Přehled vývoje výzkumu dějin Byzance; konstanty byzantského společenského a administrativního vývoje podle konvenčního názoru (sociální mobilita, tzv. cézaropapismus); geografický rámec byzantských dějin a jejich vztah k dějinám Řecka a Řeků; problém počátku a periodizace dějin Byzance. 2.

Administrativní a sociální transformace římské říše ve 4.-5. století; růst významu a samostatnosti její východní části; christianizace; vláda Iustiniana I. jako zlomová epocha na cestě k „deantikizaci“ společnosti. 3. Geografická redukce říše v důsledku arabské expanze a usazení Slovanů na Balkánu; dopady tohoto procesu na byzantskou společnost a stát; období ikonoklasmu v byzantských dějinách. 4.

Vláda makedonské dynastie jako „klasické období“ Byzance. 5. Geopolitické změny (počátky islamizace Malé Asie a mocenské převahy západu nad Byzancí) a sociální transformace (dominance rodové aristokracie) za vlády dynastie Komnénů. 6.

Dovršení rozpadu byzantské říše na teritoriální státy a jejich feudalizace; přítomnost latinských elit na Balkánu v důsledku obchodních styků a 4. křížové výpravy. 7. Objevení jazykové a etnické identity Řeků v zbytkovém (východo)římském císařství pod vládou Palaiologů v konfrontaci s „Latiny“ a Turky; mocenský rozvrat říše v 14. století v důsledku trvalých vnitřních konfliktů; osmanská expanze, vedoucí k zániku křesťanských států Malé Asie a Balkánu. 8.

Otázka (dis)kontinuity v řecké historiografii. Řecký protonacionalismus - Nikajské císařství a pád Konstantinopole. 9. Útěk vzdělanců do zahraničí - Jejich vliv na renezanci a humanismus. Postavení Řeků v osmanské společnosti - Křesťané a islám. 10.

Postavení Řeků v osmanském hospodářství - Řecké samosprávné komunity. Konstantinopolský patriarchát a snahy o reformu pravoslavné církve. 11. Řecké komunity v zahraničí.

Válečné střety křesťanských států s osmanskou říší Vztahy Řeků s Ruskem - Orlofika. 12. Proměny řecké společnosti na sklonku 18. století. 13. Shrnutí tématu.

Anotace

Cílem přednášky je seznámit posluchače a posluchačky s byzantskými dějinami, především politickými a sociálními, jako širším rámcem pozdněantických a středověkých dějin Řecka a řecky mluvících elit a obyvatelstva.

Dále s etapou řeckých dějin spojenou s turkokracií, tzn. od pádu Byzance až do vyhlášení nezávislosti novodobého řeckého státu.