Charles Explorer logo
🇨🇿

Války v bývalé Jugoslávii: vybrané aspekty kolektivního násilí

Předmět na Filozofická fakulta |
AJVES00333

Sylabus

1)      Rozpad jugoslávské federace – převládající interpretace 2)      Národnostní politika Titovy Jugoslávie 3)       „Recounting the Dead“ – nacionalistická propaganda v 80. letech v socialistické Jugoslávii 4)      „Na okraji propasti“ – ústavní rozklad federativní Jugoslávie 5)      Občanské války či agrese? Porozumění válkám v bývalé Jugoslávii 6)      Násilí ve válkách v bývalé Jugoslávii: etnické čistky či genocida? 7)      Občanská válka či agrese? Charakter války v Chorvatsku a její interpretace. 8)      Občanská válka či agrese? Charakter války v Bosně a Hercegovině a její interpretace. 9)      Role církví v konfliktech a destrukce sakrálních budov – kulturní genocida („kulturocid“) 10)  Násilí zavlečené zvenčí: působení paramilitárních skupin, dobrovolníků a zahraničních bojovníků ve válečných konfliktech - internacionalizace válek 11)  „Život v obležení“: strategie přežití v obleženém městě na příkladu Sarajeva a Goražde 12)  Válka v Kosovu a následky 13)  Krátkodobý? konflikt v Makedonii

Anotace

Kurs se věnuje vybraným aspektům kolektivního násilí, jež eskalovalo v důsledku rozpadu socialistické Jugoslávie v roce 1991 v Chorvatsku a Bosně a Hercegovině. Seminární formou budou rozebírány jak socioekonomické a společenské příčiny eskalace napětí v bývalých jugoslávských republikách, typologie (resp. vnitřní charakter) konfliktu, vybrané fenomény ovlivňující společenství během války, tvorby válečné identity a vystupování bojujících skupin a rovněž dopady válečného běsnění na chování jak společenství, tak i jednotlivců.

Seminář klade důraz na rozbor některých stěžejních aspektů antropologie války a jejich vliv na proměnu válkou postižených společenství.