1. Úvod, mýty a mytologie a jejich role v archické religiozitě, nefixovanost mytologií. Terminologie. Prameny.
2. Archaická religiozita, její vznik, vývoj a specifika.
3. Kult a rituál v materiální kultuře antického světa
4. Mytologie jako propedeutika k rituálům přechodu do dospělosti u tzv. přírodních národů.
5. Předovýchodní legendy a mytologie ve srovnání s řeckými.
6. Etnografické paralely k řecké mytologii.
7. Mýty o počátku světa. Zlatý, stříbrný a měděný věk. Doba héroů.
8. Mytologické topografie.
9. Různé úrovně religiózního myšlení a konání: individuální religiozita, lidové náboženství, státní (obecní) náboženství, věštírny, mysterijní náboženství.
10. Integrující systémy náboženství a mytologie. Příběhy o počátcích měst, národů. Pohřby a kulty předků.
11. Oběti krvavé a nekrvavé.
12. Mytologie a umění - ikonografie a přístup k interpretaci světa a lidských osudů kolektivních i individuálních.
13. Hledání a zakotvení individuální a skupinové identity v mytologii, náboženství a jejích imitacích. Předmět je vyučován v anglickém jazyce.
Cílem cyklu přednášek je přiblížit studentům klasické archeologie kulty především řecké a římské, ale i dalších antických národů) prostřednictvím představení relevantního segmentu jejich materiální kultury. V prostředí širšího antického Středomoří je tak studentům podán přehled praktické a organizačně-institucionální složky archaické religiozity a roli jednotlivých mytologií v ní.
Konkrétní artefakty, kultovní lokality a ikonografie jsou doplněny o informace obsažené v písemných pramenech a epigrafice. Celkově prezentované informace vypovídají nejen o struktuře, ale i o dynamice vzniku, šíření a prolínání náboženských představ ve Středomoří mj. s představami okolního světa maloasijského, černomořského, středoevropského atp., a to včetně jejich vyústění do reálného světa v ikonografii mýtu a rituálu.
Posluchači se tak seznámí se specifiky archaické religiozity, jejím vývojem a s různými variantami a interpretacemi mýtů v širším kontextu antického světa.