Charles Explorer logo
🇨🇿

Střední Evropa v době římské

Předmět na Filozofická fakulta |
AKA500083

Sylabus

Hlavní tematické okruhy: 01. Konec laténského období, příchod Římanů - vojenské obsazení oblasti 02.

Počátky římského osídlení Podunají. Přechod k civilní správě, počátky romanizace 03.

Provincie Raetie 04. Provincie Norikum 05.

Provincie Pannonie 06. Charakteristika germánského osídlení nadlimitní oblasti - úvod do problematiky (sídliště, pohřebiště) 07.

Předměty římské provenience: „import“. Vymezení problematiky, otázky kontaktů (literání prameny) 08.

Struktura vztahů na základě analýzy archeologických pramenů: I bronzové nádoby, spony 09. Římské předměty II: militária, keramika, další nálezy 10. Doklady římské přítomnosti severně od Dunaje 11. Římské vojenské tábory na jižní Moravě (Mušov, etc.) 12. Římské vojenské tábory a civilní stavby na jižním Slovensku a v Dolním Rakousku

Anotace

Přednáška je zaměřena na zhodnocení situace ve střední Evropě v období 1. – 4. století po Kr. S koncem mladší doby železné (pozdněalténské období) se v této oblasti mění osídlení a určujícím fenoménem se stává římská přítomnost. Charakteristika provinciálního prostředí předmět podrobně přiblíží historický vývoj a materiální kulturu především provincií Raetie, Norika a Panonie. Další část bude věnována nejprve stručné charakteristice osídlení v nadlimitní oblasti. Především se však zaměří na vzájemné vztahy mezi oběma světy – římským a germánským.

Základem pro jejich posouzení se stane analýza předmětů římské provenience v nadlimitní oblasti a germánské nálezy na provinciálním území. Samostatně probíraným okruhem se stanou také otázky přímé římské přítomnosti v barbarském prostředí (především horizont markomanských válek a 3. stol. po Kr.).