Charles Explorer logo
🇨🇿

Antické sbírky v Čechách a na Moravě

Předmět na Filozofická fakulta |
AKAV00013

Sylabus

1. Antické importy v Čechách a na Moravě v době železné a v římském období. 2. Sekundární použití antických řezaných kamenů ve velkomoravských špercích a ozdobách a v dalších středověkých památkách. Doba Karla IV. 3. Antické starožitnosti v rudolfinské sbírce, ostatní sběratelství 17. a 18. století. 4. Metternichova sbírka na zámku Kynžvart, sbírka barona Františka Kollera. 5. Zámecké sbírky: Mnichovo Hradiště, Častolovice, Lešná, Vranov na Dyjí, Mikulov, Orlík a další. 6. Vojtěch Lanna, Jindřich Waldes. 7. Sbírky sádrových odlitků a kopií ( Akademie umění v Praze, Univerzita Karlova, Národní technické muzeum). 8. Soukromí sběratelé 20.století (E.

Polák, Fr. Zeman, Fr.

Zapletal, B. Forman). 9. Univerzitní sbírky originálů a jejich historie. 10.

Muzejní a galerijní sbírky I. ( Brno, Olomouc, Liberec, NG v Praze ). 11. Muzejní a galerijní sbírky II. ( UPM v Praze, Západočeské muzeum v Plzni ). 12.

Antická sbírka Národního muzea I. 13. Antická sbírka Národního muzea II.

Anotace

Přednáška se zabývá historií sběratelství antických předmětů v českých zemích. Vztah k antickým památkám se v průběhu staletí měnil, stejně tak, jako se měnil okruh těch, kteří si antické předměty, eventuálně celé antické sbírky pořizovali.

Přednáška postihuje vývoj sběratelství u nás od středověku po 20.století ve vztahu k politické a společenské situaci v jednotlivých obdobích a zároveň srovnává tuto situaci s ostatními evropskými zeměmi. Důležitou součástí výkladu je seznámení s většími antickými kolekcemi v Čechách a na Moravě, zejména se sbírkami muzejními a zámeckými, k nimž se připojuje i výklad o několika významných soukromých sběratelích.