Charles Explorer logo
🇬🇧

Comparative Literature in Motion

Class at Faculty of Arts |
AKM500152

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

8. 10.                   prof. Jan Čermák (Ústav anglického jazyka a didaktiky FF UK)  

     Případ posledního pěvce: Béowulf a Kalevala  

Staroanglický Béowulf (jediný rukopis z doby kolem r. 1000) i finská Kalevala (1849) se počítají k nejpozoruhodnějším projevům světového epického dědictví, jakkoli nejsou epickými skladbami typickými: o první skladbě lze mluvit jako o eposu elegickém a druhý text je možno hodnotit jako epos lyrický. Tento rozdíl je přitom jen jedním z řady odlišností, které srovnání obou skladeb charakterizují. Přednáška ovšem tyto rozdíly v principu pomine a naopak se zaměří na jeden z rysů, jež tyto skladby spojují: jedna i druhá představuje výsledek dlouhého tvůrčího slovesného procesu, na jehož konci stojí jedinečný poslední pěvec - anonymní tvůrce Béowulfa a finský obrozenec Elias Lönnrot (1802-1884). Srovnáním obou skladeb z tohoto hlediska se přednáška pokusí ukázat, jak je možno i texty v mnoha ohledech značně rozdílné a v čase navzájem dosti vzdálené s prospěchem číst v konjunkci tak, abychom lépe chápali okolnosti utváření i stavbu skladeb tohoto žánru.     22. 10.                 doc. Jiří Pelán (Ústav románských studií FF UK)  PŘEDNÁŠKA ZRUŠENA (z důvodu nemoci)

                            Parnasismus jako svébytná poetika  

Parnasismus jako svébytná poetika mezi romantismem a symbolismem. Východiska a přesahy. Existují parnasismy i mimo francouzský kontext?     5. 11.                   prof. Benoît de Cornulier (Université de Nantes)   MIMOŘÁDNÁ PŘEDNÁŠKA V RÁMCI CYKLU!

                            From the analysis of versification to the interpretation. Examples from Baudelaire and Verlaine.

Přednáška se bude zabývat básněmi Charlese Baudelaira (Harmonie du soir) a Paula Verlaina (Art poétique, "De la musique avant toute chose").   13. 11.                 dr. Josef Fulka (Fakulta humanitních studií UK) 

                            Robe-Grillet a otázka pohledu

Přednáška bude věnována fenoménu pohledu u Robbe-Grilleta s přihlédnutím k teorii tzv. sdílené pozornosti.     19. 11.                 prof. Manfred Weinberg (Ústav germánských studií FF UK)  

     Rethinking Prague German Literature: New research approaches in the light of current theories  

The lecture will present a redefinition of Prague German literature. Its common understanding goes back to both conferences in Liblice, the first one about Kafka (1963), the second one about the very Prague German literature (1965), and consisted mainly in the attribution of a threefold ghetto in which their authors have lived (as Jews among Christians, as Germans among Czechs and as social superiors among people who stood lower on the social ladder). This hard demarcation was accompanied by the thesis of a radical otherness of humanistic Prague German literature in comparison with the chauvinist and nationalist Sudeten German literature - as well as the claim that the authors of the Prague German literature had no contact with the Czech-writing authors of their time. All these descriptions were proved inappropriate by historians in the meantime. Therefore a necessary redefinition of Prague German literature has to be done in the light of new theoretical paradigms such as cultural studies, the spatial turn and new theories of interculturality which the lecture will show in their potential of rethinking Prague German Literature.     3. 12.                   prof. Achim Hölter (Universität Wien)  

     How much does a poet weigh? Notes on the history of an "objective" aesthetic judgment  

This lecture will be about a little known branch of a tradition that has led to modern reflections on  how works of art, literary texts, or poets can be reliably judged. That pre-modern idea, which is only now regaining some interest in p

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Interdisciplinární kurz je určen širokému okruhu studentů i pedagogů, především z řad filologických a uměnovědných oborů, ale také zájemcům o filozofii, estetiku a kulturní dějiny. V pravidelných intervalech bude uvádět významné badatelské osobnosti z českých institucí i ze zahraničních univerzit, originální témata, jimiž se zabývají, a nové koncepce literární vědy v širším pojetí a s přesahy do dalších oborů.

Přednášky budou určeny studentům magisterského a doktorského studia. V některých případech, zejm. u zahraničních pedagogů, bude na přednášku navazovat seminář.