Charles Explorer logo
🇨🇿

Fiktivní jazyky v literatuře

Předmět na Filozofická fakulta |
AKM500221

Sylabus

Základní tematické okruhy:1. Lingvistický a terminologický úvod do problematiky2. Historie konstruovaných jazyků, hledání dokonalého jazyka3. Fiktivní jazyky v utopickém a dystopickém žánru4. Fiktivní jazyky a jejich mluvčí: jazyky zvířat, andělů, mimozemšťanů5. J. R. R. Tolkien a jeho dílo6. Fiktivní jazyky v populární fantastice7. Fiktivní jazyky v souvislosti s filosofickou či filosofující prózou8. Fiktivní jazyky a lyrická poezie (zvuková a grafická poezie, dada, nonsens)Další možná témata podle času a zájmu: fiktivní jazyky a umělecká adaptace, kódy a šifry, kabala, fiktivní jazyky a gender, fiktivní jazyky a neologizace, jazyk a styl, vztah fiktivních a přirozených jazyků, fandom, idioglosie, glosolálie.

Anotace

Konstruované jazyky provázejí lidstvo odedávna, od tajných a mystických jazyků až po mezinárodní pomocné jazyky, zplozené optimismem devatenáctého věku. Ve dvacátém století však došlo k neobyčejnému rozkvětu specifického druhu konstruovaných jazyků: svůj zlatý věk začaly prožívat jazyky fiktivní. Některé oblasti literatury a umění vůbec jsou jimi doslova zaplaveny, zejména žánry takzvané fantastiky. Od vydání Tolkienových děl se objevily tisíce dalších fiktivních jazyků, více či méně propracovaných a plnících v uměleckých dílech nejrůznější funkce.

Cílem semináře je seznámit studenty jak s teoretickým základem pro úvahy nad fiktivními jazyky, tak s různými podobami, kterých fiktivní jazyky v literatuře nabývají - od hledání dokonalého jazyka, přes dystopické jazyky, fiktivní jazyky ve spojení s filosofií, fiktivní jazyky v lyrice a další.

Součástí některých seminářů bude interpretace předem zadaných kratších textů (ponejvíce povídek), vítáni jsou však i studenti mimo komparatistiku.

Seminář je určen primárně studentům navazujících magisterských oborů.