Charles Explorer logo
🇨🇿

Básně moderní lyriky

Předmět na Filozofická fakulta |
AKM500227

Sylabus

Baudelairovy Květy zla jsou často chápány jako zlomová sbírka nejen moderní lyriky, ale literatury vůbec. Po ní se v západní poezii objevila celá řada básní, básníků nebo skupin, kteří významně ovlivnili následující poezii. Například Rimbaud svým dílem i postojem, Mallarmé mj. Vrhem kostek ad. Cílem semináře je jednak zmapovat takové klíčové texty a postavy, jednak se pokusit o důkladné přečtení vybraných textů.  

Na úvodním semináři proběhne diskuze k programu. Prosím zájemce, aby se zamysleli nad tím, jaké básně/básníky lze v daném období považovat za významné, důležité - a z jakých důvodů.   25. 2. - semináře se nekoná, nahrazuji přednáškou Básníci v exilu na hlavní budově (16.00, m. č. 301) 3. 3. - Rimbaud (Samohlásky), Lautréamont (Zpěvy Maldororovy) + M. Hamburger k H. Friedrichovi (soubory) 10. 3. - dokončení Lautréamonta; Whitman (Zatímco jsem opadal s oceánem přílivu/As I Ebb’d with the Ocean of Life), E. Dickinsonová: vybrané básně 17. 3. - E.Dickinsonová Vybrané básně + Hofmannsthal Dopis lorda Chandose + Rilke tzv. Dinggedichte (ze sb. NeueGedichte) - viz přílohy 24. 3. - Rilke: Nové básně; Hofmannsthal: Dopis lorda Chandose 31. 3. - E. Pound: Personae; Apollinaire: Pásmo 7. 4. - G. Benn (Morgue, 1912; překlad L. Kundery, Básně, Praha 1995); G. Ungaretti básně ze sb. Pohřbený přístav (překlady J. Pelána: Život člověka, Veselí, nebo Jana Vladislava, Cítění času) 14. 4. - Ungaretti 21. 4. - R. Frost (Na sever od Bostonu, překlady H. Žantovské); G. Trakl (vybrané básně z války, překlady L. Kundery) 28. 4. - Trakl (Nářek, Grodek) - Mandelštam, Achmatova/akméismus - texty ke všem 3 viz soubory zde 5. 5. - Yeats - Second Coming (český př. v souborech, plus př. dalších básní do češtiny, anglicky např. zde; Valéry: Hřbitov u moře (Palvcův př. v souborech, plus Valéryho esej k této básni; fr. např. zde) 12. 5. - Eliot: Pustina (český překlad v souborech, anglický text např. zde).  

Anotace

Seminář má dvě části, přičemž k udělení zápočtu stačí účast na jedné z nich. 1. Interpretační seminář (čt 15,50-17,20) by měl podat přehled o básních, které jsou nějakým způsobem významné pro moderní lyriku v období vymezeném zlomovými Květy zla Charlese Baudelaira (1857, 1. vydání) a Pustinou T.

S. Eliota (1922), respektive začátkem 2. světové války.

A to jak básně důležité pro svůj bezprostřední vliv (např. Apollinairovo Pásmo), tak i ty, u nichž o vlivu nelze jednoznačně hovořit nebo jejichž význam byl konstatován později. 2.

Ve spolupráci s Jaroslavou Šiktancovou z DAMU se bude konat společný seminář (pá 14,00 na DAMU) věnovaný praktické problematice recitace a hlasové realizace poezie. Spolu se studenty herectví a režie budeme pracovat na provedení vybraných básní a skupin básní. Čtvrteční seminář mohou zájemci využít jako teoretické a interpretační zázemí.

Zájemci o tuto část semináře prosím, aby se mi předem ohlásili. - Úvodní schůzka se koná v pátek 12. února na DAMU.