Charles Explorer logo
🇨🇿

Sociolingvistika

Předmět na Filozofická fakulta |
ALINP111B

Sylabus

Hlavní tematické okruhy: 1. Utváření předmětu sociolingvistiky: komunikačně-pragmatická orientace jazykovědy, interdisciplinarita vědy a jazykovědy, situace v americké jazykovědě v 50. a 60. letech 2.

Labovovy výzkumy v obchodních domech v New Yorku 3. Základní pojmosloví variační sociolingvistiky (pojem jazyková proměnná), kvantitativní vyjádření jazykové variace 4.

Aplikace variační sociolingvistiky na českou jazykovou situaci (J. Wilson)   5.

Lexikální variace – k metodologii zkoumání českých slangů (L. Klimeš) 6.

Teorie sociálních sítí v sociolingvistickém výzkumu (L. Milroyová) 7.

Limity variační sociolingvistiky a další sociolingvistická paradigmata (sociologie jazyka, interakční sociolingvistika, etnografie komunikace) 8. Pojem diglosie a bilingvismu / multilingvismu (Ch.

Ferguson, J. Fishman); lze charakterizovat českou jazykovou situaci jako diglosní? 9.

Gumperzovy výzkumy sociální identity mluvčích – interakční sociolingvistika, kontextualizační prostředky / vodítka 10. Model střídání replik mluvčích v rozhovoru (H.

Sacks), etnografie komunikace (D. Hymes), model komunikace obsažený v akronymu S-P-E-A-K-I-N-G 11.

Jazykové plánování a revitalizace jazyků (J. Fishman) 12.

Jazykový management (J.V. Neustupný, B.

Jernudd) 13. Obor sociolingvistika v současnosti, výzvy globalizace, superdiverzita, jazyková krajina, mezinárodní oborové časopisy

Anotace

Cílem předmětu je seznámit se se základními rysy sociolingvistických teorií. Vychází se od variační, tj. kvantitativně orientované sociolingvistiky, a její specifičnost se vykládá na pozadí sociolingvistiky interakční, etnografie komunikace a sociologie jazyka.

Pozornost bude věnována i jazykovému plánování a jazykovému managementu. Cílem kursu je proniknout nejen do stavby sociolingvistických teorií, ale i do konstrukce sociolingvistických výzkumů.

Kurs je zaměřen na rozvíjení odborných čtenářských a vyjadřovacích schopností v češtině a angličtině.