Kristiánova legenda je od počátku 19. století hlavním problémem dějin českého středověku a po jejím zrození koncem 19. století také latinské medievistiky. Její velmi náročný, manýristický styl, explicitní přihlášení se jejího autora ke svatému Vojtěchovi jako svému příbuznému a církevnímu představenému, mnohé sporné formulace a věcné údaje budily pochybnosti, zda nejde o velmi opovážlivé falzum z pozdějších dob, než je doba působení svatého Vojtěcha v Čechách. Byla navrženy především dvě období, v nichž by mohl nadaný a arogantní falzátor působit - 12. století a první polovina 14. století.
Avšak jiní špičkoví čeští historikové a medievisté pravost tohoto literárního textu důsledně hájili a polemiky "o Kristiána" tvořily jeden z hlavních podnětů vývoje bohemikální latinské medievistiky. V současné době se většina hlasů na odborné scéně vyslovuje pro pravost této literární památky, ale polemika se zdá opět propukat.
Základ práce v semináři bude činit četba vlastního textu Kristiánovy legendy po domácí přípravě, jeho komentář ze strany vyučujícího a referáty k sekundární literatuře zadané účastníkům semináře.
Pro ty by bylo užitečné, aby absolvovali v zimním semestru předmět ALMV00077 - Hagiografie v lat. literatuře pozdní antiky a raného středověku, aby se seznámili s problematikou hagiografie jako fenoménu křesťanské víry a literárního žánru. Absolvování tohoto předmětu však není pro zájemce o zde anotovaný předmět nezbytné.
Na předmětu budou vítáni i studenti jiných oborů se základními znalostmi latiny, například studenti českých dějin.